Türkiye 1 haftadır orman yangınlarıyla boğuşuyor

Türkiye 1 haftadır orman yangınlarıyla boğuşuyor

Bodrum ve Çanakkale'de çıkan orman yangınlarında 100 hektardan fazla alan zarar gördü.

Dün öğle saatlerinde Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Kavakoluğu köyünde bir bahçede başlayan yangın kontrol altına alındı.

Yangın nedeniyle bir köy boşaltılırken ilk bilgilere göre yangından 50 hektarlık alan etkilendi.

Alevlerin yeniden büyümesi ihtimaline karşı bölgede alınan tedbirler sürüyor.

Adana'nın Karaisalı ilçesindeki yangında ise 20 hektarlık alan zarar gördü.

Ege de 3 gündür yangınlarla boğuşuyor.

Muğla'nın Milas ilçesinde Ören beldesinde dün öğle saatlerinde çıkan orman yangını güçlükle kontrol altına alındı.

Gökova'nın oksijen kaynağı olan bölgede 45 hektarlık alandaki ağaçlar kül oldu. Alevler iki ahır ile bir samanlık ve 80 arı kovanı küle çevirdi.

Bodrum'da dün Göltürkbükü'nde çıkan yangın da kontrol altına alınırken, bu kez Mumcular beldesinde 6 ayrı noktada yangın çıktı. Yangına müdahale için bölgeye takviye ekipler sevkedildi.

Son yangın haberi ise Çanakkele'den geldi. Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere köyü yakınlarında çıkan yangını kontrol altına almak için çalışmalar sürüyor.

Kozalaklar yangının alanını genişletiyor

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'ne 20 kilometre uzaklıktaki Ilgar Deresi yakınlarında bulunan ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın kuvvetli poyraz nedeniyle geniş bir alana yayıldı.
 Yangına, Tekirdağ, Edirne, Keşan'ın da alarında bulunduğu çevre il ve ilçelerden çok sayıda arazöz ile belediyelere bağlı itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Takviye güçler de bölgeye gönderiliyor.

Ayrıca yine çevre il ve ilçelerde konuşlu 6 helikopter ile bir amfibi uçak bölgeye sevk edildi. Havadan ve karadan yoğun bir çalışma yapılmasına rağmen, adeta mermi gibi patlayan kozalaklar, yangın alanının genişlemesine neden oluyor. İlk başladığı sırada ters yönde ilerleyen yangın, rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park'a doğru ilerlemeye başladı. Kuvvetli rüzgar söndürme çalışmaları da olumsuz yönde etkiliyor.


100 hektara çıktı

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'ne 20 kilometre uzaklıktaki Ilgar Deresi yakınlarında bulunan ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında ilk belirlemelere göre 100 hektarlık alandaki çam ağaçlarının zarar gördüğü belirtildi.

Kısmen kontrol altında

Havanın kararmasıyla birlikte helikopter ve uçakların müdahaleyi sonlandırdığı, karadan müdahalenin ise sürdüğü kaydedildi. Alevlerin çevrildiği ve kısmen kontrol altına alındığı açıklandı. Yangının kısmen kontrol altına alındığı belirten Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, "Gündüz 3 koldan ilerleyen alevlerin önü kesildi. Suan tek bir noktada süren yangının, gece yarısına kadar tamamen kontrol altına alınacağını düşünüyoruz. Şuan için karadan yürütülen çalışmalar aralıksız sürüyor. Yangının uzun sürmesinin nedeni, alevlerin Tepe yangını olarak adlandırdığımız, ağaçların üst kısmında alevlerin etkili olması. Çalışmalarımız sürüyor" dedi.

12 saat sonra kontrol altına alındı

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'ne 20 kilometre uzaklıktaki Ilgar Deresi yakınlarında bulunan ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın kontrol altına alındı. 12 saatlik çalışma sonrası alevlerin kontrol altına alındığı bölgede ekiplerin soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.


Osmaniye'de orman yangını

Kadirli ilçesine bağlı Aşağı Bozkuyu köyü yakınlarındaki ormanlık alanda çıkan yangına ekiplerin müdahalesi sürüyor.

İlçeye bağlı Aşağı Bozkuyu köyü Hacı Çolaklı mevkisinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangına, çevre il ve ilçelerden gelen 2 helikopter, 20 arazöz ve 130 kişilik yangın söndürme ekibiyle müdahale edildi.

Köylülerin de katıldığı söndürme çalışmalarında ekiplerin rüzgar nedeniyle yangına müdahale etmekte zorlandığı görüldü.

Müdahalenin sürdüğü bölgeye yakın iki evde kalan vatandaşlarla ahırlarındaki hayvanlar, tedbir amacıyla boşaltıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS