BDP'den PYD açıklaması

BDP'den PYD açıklaması

BDP'den, "Türkiye ile PYD arasındaki diyaloğun devam etmesinin ve geliştirilmesinin, Suriye ve Türkiye halklarının çıkarına olacağı" bildirildi.

BDP'den yapılan açıklamada, dün gerçekleştirilen MYK toplantısı sonrasında hazırlanan sonuç bildirgesinde, Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerin ele alındığı belirtilerek, "Farklı Kürt partilerinin ve o bölgede yaşayan bütün halkların katılımıyla gerçekleşen ve halkın kendi kendisini yönetme iradesiyle kurulan halk meclisleri aracılığıyla gerçekleşen halk yönetimi, hem Suriye hem de tüm Ortadoğu halkları için yol gösterici olmaya devam etmektedir" ifadesine yer verildi.

"Ortadoğu'da özgürlük arayışına en hazırlıklı halk olduğunu kanıtlayan Kürtler, aynı zamanda; demokrasi, özgürlük, eşitlik arayışına müdahale eden
güçlerin, küresel aktörlerin, bölgeyi kendilerine göre dizayn etme çabasına da alternatif oluşturarak bir yanıt olmuştur" görüşü aktarılan bildirgede, bu nedenle hem Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı güçlerin hem de muhalefete bağlı grupların hedefi olduğu savunuldu. PYD Başkanı Salih Müslim'in, Dışişleri Bakanlığının daveti üzerine Türkiye'ye gelmesinin ve resmi görüşmeler yapmasının önemine işaret edilen bildirgede, "Türkiye ile PYD arasında bu diyaloğun devam etmesi ve geliştirilmesi, Suriye ve Türkiye halklarının çıkarına olacaktır" değerlendirmesinde bulunuldu.

BDP bildirgesinde, şu görüşler ileri sürüldü:

"Rojava(Suriye'nin kuzeyi) devrimini savunmak, korumak ve geliştirmek sadece Rojava halkının değil, hepimizin görevidir. Halkların eşitlikten, özgürlükten, demokrasiden yana demokratik birliği, hem Türkiye'nin hem de tüm Ortadoğu'nun biricik umududur. Bu umudun yara almasına izin vermeyeceğiz. Partimiz, Rojava halkıyla dayanışmayı yükseltmek ve halklarımıza saldıran çetelerin Türkiye üzerinden geçişlerini ve lojistik desteklerini engellemek için güçlü etkinlikler yapma kararı almıştır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS