Marmara'da deprem

Marmara'da deprem

Marmara Bölgesi'nde saat 08:33'de merkez üssü Kaleköy Gökçeada olan 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Çanakkale, İstanbul ve Kocaeli'nde de hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, Gökçeada'da saat 08.33'te 5.3 şiddetinde deprem meydana geldi.

Depremin ardından, 3.6, 3.1, 2.2, 1.6, 1.6, 2.2, 2.3 ve 4.0 şiddetinde artçı sarsıntılar kaydedildi.

Deprem, İstanbul başta olmak üzere çevre illerde de hissedildi.

"Sıkıntı yok"

AA muhabirinin telefonla ulaştığı  Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, adada meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, "Sarsıntı adada kuvvetlice hissedildi. Ancak çok şükür bir sıkıntı yok" dedi.

Atalay, depremin merkez üssünün Kaleköy olduğunu söyledi.

"Anormal bir şey değil"

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek de AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Deprem, Kuzey Anadolu Fayı'nın Semadirek Adası ile Gökçeada arasındaki fay aktivitesidir. Anormal bir şey değildir" dedi.

Perinçek, depremin sürpriz olmadığını, bölgede insanlarca hissedilmeyen yüzlerce sarsıntı olduğunu söyledi.

Kuzey Anadolu Fay hattının Saros Körfezi'nden Gökçeada'nın kuzeyine uzandığına işaret eden Perinçek, şunları kaydetti:

"Keşke böyle onlarca deprem olsa da beklenen büyük Marmara depremi için enerji birikmese. Çünkü enerji birikmesi çok daha kötü sonuçlar veriyor. Keşke her 10-15 günde bir böyle deprem olsa. Kuzey Anadolu Fayı Tekirdağ dolaylarında karaya çıkıyor ve Saros'da denize giriyor. Burada iki fay var, biri Gökçeada'nın yakınında denizin biraz açığında, diğeri Semadirek açıklarında. Bu fay sürekli hareket halinde. Deprem kesinlikle sürpriz değil. Derinlik bu depremde çok önemli değil."

Bu arada, deprem Bursa ve Balıkesir'de de hissedildi.

"Köylerde incelemelerimiz sürüyor"

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar da "Gökçeada kaymakamımızla görüşmem oldu. Çok şükür bir sıkıntı yok. Adada köylerimiz var. Hali hazırda buralarda incelemelerimiz sürüyor. Allah korusun" diye konuştu.

"Olumsuz ihbara rastlanılmadı"

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da Gökçeada'da meydana gelen depremin civar illerde de hissedildiğini ve herhangi bir olumsuz ihbara rastlanılmadığını bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, saat 08.33'te, merkez üssü Çanakkale'nin  Gökçeada ilçesinin Kaleköy mevkisi olan 5.3 büyüklüğündedeprem meydana geldiği anımsatıldı.

Bölgedeki deprem aktivitesinin 7 gün 24 saat takip edildiği belirtilen açıklamada, " Deprem civar illerde de hissedilmiş olup, Çanakkale İl AFAD,Gökçeada İl Jandarma ve İlçe Emniyet ile yapılan görüşmelerde şu an itibarıyla herhangi bir olumsuz ihbara rastlanılmamıştır" ifadesi kullanıldı.

12 artçı sarsıntı meydana geldi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM), merkez üstü Ege Denizi olan 5.3 büyüklüğündeki depremin ardından, yaklaşık bir saat içinde 12 artçı sarsıntı meydana geldiğini bildirdi.

Açıklamada, "Bölge tektonik açıdan Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun Ege Denizi'ndeki devamı niteliğinde olup, sismik etkinlik itibarıyla zaman zaman bu tür ve orta büyüklükte depremler üretebilen bir tektonik rejim içerisinde yer almaktadır" denildi.

Deprem Gökçeada' da dev kayayı yuvarladı

Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi'ne bağlı Kaleköy açıklarında bu sabah meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremde, sarsıntının etkisiyle Kuzu Limanı Kaşkaval Burnu Mevkisi'ndeki tepeden yaklaşık 20 ton ağırlığındaki bir kaya parçasının deniz kenarına yuvarlandığı ortaya çıktı.

Gökçeada'da balıkçılık yapan 64 yaşındaki Esat Oruç, deprem anında bölgeye yakın noktadaki evinde otururken, kayalıkların bulunduğu tepeden beyaz bir toz bulutunun yükseldiğini farketti.

Oruç, depremin ilk şokunu üzerinden attıktan sonra toz bulutunu gördüğü yere gittiğinde yaklaşık 20 ton ağırlığındaki bir kaya parçasının sarsıntının etkisiyle bulunduğu yerden yuvarlanarak 100 metre aşağıya deniz kenarına düştüğünü gördü. Üzeri sarı, kırmızı ve mavi renklerle boyalı olan dev kaya parçasının Ada'nın sembolü olduğunu belirten Oruç, "Kaya parçası aşağıya yuvarlanırken büyük bir toz bulutu ve gürültü koptu. Önce ne olduğunu anlayamadım. Sonra depremle bağlantılı olduğunu düşündüm. Allah'tan denizin bu tarafına e doğru yuvarlanmış. Diğer tarafa yuvarlansa balıkçı teknelerinin üzerine düşerdi" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS