Taksim Meydanı'nda polis müdahalesi

Taksim Meydanı'nda polis müdahalesi

Polisin attığı gaz kapsülünün kafasına isabet etmesi sonucu yaralanan Berkin Elvan için düzenlenen protesto eylemine polis müdahale etti.

16 Haziran'da Okmeydanı'nda ekmek almak için evden çıktığı sırada biber gazı kapsülü ile başından yaralandığı iddia edilen ve 45 gündür yoğun bakımda uyutulan Berkin Elvan için yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti.

Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan yapılmak istenen basın açıklaması öncesinde "Ben oğlumu istiyorum" diyerek feryat etti ve yakınındakiler tarafından sakinleşmesi için Taksim anıtına kadar götürüldü.
Daha sonra basın açıklaması için meydanda toplanan aralarında Berkin'in ailesi ve avukatları, Mustafa Ali Tombul'un ailesi, Ethem Sarısülük'ün ağabey'i ve Aylin Kotil'in de bulunduğu topluluk basın açıklamasına başlamak üzereyken, polis gruba kalkanlarla müdahale ederek meydandan uzaklaştırmaya çalıştı. Polis ile göstericiler arasında uzun süren arbedeler yaşanırken CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da  polis amirleri ile görüşmeye çalışarak olayları yatıştırmak istedi.


"Hızlı oku polis geliyor"

Meydanın çeşitli yerlerinde müdahaleler devam ederken toparlanan bir grup kalabalığı arkasına alan Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, okuduğu basın açıklamasında, "Evimizden ekmek almak çıkan Berkin, polis tarafından çok yakın mesafeden hedef gözetilerek atılan gaz bombasının kafasına isabet etmesi sonucu kafasında kırıklar oluşmuştur. Mahallede yaşayan görgü tanıkları polisin hedef gözettiği ve 90 derecelik açıyla atış yapmadıklarını söylemişlerdir. Biz Berkin'in ailesi olarak hem vur emri verenlerin , hem ateş edenlerin tespit edilerek yargılanmasına bekliyoruz" dedi. Bu arada basın açıklaması okunurken Sami Elvan'a "Hızlı oku polis geliyor" diyerek seslenenler olduğu görüldü.

Sezgin Tanrıkulu: Türkiye'de demokrasi olmadığını bu meydandan herkese gösteriyoruz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise "İnsanların barışçıl bir biçimde ifade özgürlüklerini, toplantı özgürlüklerini kullanmaları mümkün değil. Buna eğer demokrasi diyorlarsa diyecek bir şey yok. Türkiye'de demokrasi olmadığını bu meydandan herkese gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

Çevik kuvvet gruba boya kapsülü, biber gazı ve su sıkarak müdahale etti. TOMA gruba su sıkarken, grup İstiklal Caddesi'nde ara sokaklara kaçtı. Polis ile eylemciler arasında yer yer gerginlik sürüyor. Polis ara sokaklarda küçük gruplara müdahale ediyor. Öte yandan olaylarda 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS