"Aşk Gemisi"nde inceleme yapılacak

"Aşk Gemisi"nde inceleme yapılacak

izmir Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'nde 2 işçinin gazdan zehirlenerek hayatını kaybettiği gemide, savcılık talimatıyla uzman ekip tarafından inceleme yapılacak.

Bir firma tarafından satın alınarak söküm amacıyla 6 Ağustos'ta Aliağa'daki tesislere getirilen "Pacific" adlı gemide meydana gelen olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında savcılık talimatıyla uzman ekip tarafından gemide inceleme yapılacak. İnceleme öncesi, olay mahallinde gerekli gaz ölçümü ile gaz ve su tahliye işlemlerinin gerçekleştirilerek, halen motor bölümünün suyla dolu olması nedeniyle yatık vaziyette olan geminin dik konuma getirileceği öğrenildi.

Bu arada, olayda zehirli gazdan etkilenen Ahmet Acet, Yunus Yeşilkula, Osman Ay, Nuri Çetin, Durmuş Özdemir, Bekir Dinler, saha sorumlusu Teoman Işık, Muhsin Gedik, Salih Soysal adlı 9 işçinin tamamı, tedavi gördükleri hastanelerden taburcu edildi.

Aliağa ilçesindeki Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'nde sökümü yapılmak üzere getirilen ve faal olduğu dönemde "Quail Cruises" adlı firma tarafından işletilen "Pacific" adlı kruvaziyerin makine dairesinde biriken suyun tahliyesini yapan 11 işçi ortaya çıkan gazdan zehirlenmiş, işçilerden Doğan Balcı (37) ve Davut Özdemir (40) hayatını kaybetmişti.

İzmir Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsilerinin ardından Doğan Balcı (37) ve Durmuş Özdemir'in (40) cenazesi, aileleri tarafından teslim alındı.

Özdemir'in Sivas'ın Sarkışla ilçesinin Kayapınar köyünde, Balcı'nın ise İzmir'in Aliağa ilçesi Bozköy'de defnedileceği bildirildi.

Kazanın meydana geldiği "Pacific" adlı kruvaziyer, "Pacific Princess" adıyla hizmet verdiği 1970 ve 1980'li yıllarda, tüm dünyada ilgiyle izlenen "Love Boat (Aşk Gemisi)" adlı televizyon dizisinin çekim platosu olarak kullanılmıştı.

El değiştirdiği 2002 yılında "Pacific" adını alan gemi, hizmet dışı kalmasının ardından 6 Ağustos 2013'te söküm ve geri dönüşüm işlemi için Aliağa'ya getirilmiş, yolda fırtına nedeniyle hasar gören gemi, makine dairesi bölümünden su almış ve acil olarak karaya oturtulmuştu.

Toprağa verildiler

Bu arada Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'nde 2 işçinin ölümüyle sonuçlanan zehirlenme olayında "ağır ihmal" iddiası gündeme geldi.

Geminin makine dairesindeki suyun tahliyesinde görev yaparken ortamdaki gaz nedeniyle zehirlenerek yaşamını yitiren işçilerden Doğan Balcı (36), Aliağa'ya bağlı Bozköy'de Mimar Yusuf Dönmez Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.

Bozköy'de, acının en yoğun yaşandığı yer, Balcı ailesinin evi oldu.

Baba Nedim Balcı'nın oğlunu gözyaşlarıyla köy mezarlığında defnettiği saatlerde, anne Saadet Balcı ve eşi Hatice Balcı ise evlerinde taziyeleri kabul ediyordu.

Ağır ihmal iddiası

Köyün kadınlarının acısına ortak olduğu Hatice Balcı ve Saadet Balcı, AA muhabirine ölüm olaylarının kaza değil, "ağır ihmal" sonucu olduğu iddiasını dile getirdi.

Eşinin bayramın birinci günü "bekçi" olarak tesislere gittiğini, ancak sonradan bekçilik yerine su tahliyesi için diğer işçilerle birlikte gemiye sokulduğunu öğrendiklerini anlatan Hatice Balcı, eşi ve arkadaşlarının o gün de zehirlendiklerini söyledi.

Zehirlendikleri halde yine...

Yetim kalan çocukları Sevgi (13) ve Sinem'in (8) hemen yanında oturduğu acılı eş, büyük bir acıyla eşinin ölümüne neden olduğu belirtilen "ihmal" zincirini şöyle anlattı:

"Bayramda (birinci gün) çalışmaya, bekçiliğe gitti. Eve dönerken tekrar çağırıyorlar 'arıza var' diye. Geri geliyor, gemiye tıkıyorlar. Bunlar zehirleniyor ama acile getirmiyorlar. Orada 09.00'dan 11.00'e kadar yatırmışlar. Eve getirdiler, evde yattı. Şerbet, ayran içirdik, bayağı bir yattı, kendini bilmez... Bayramda (üçüncü gün) tekrar çağırdılar, tekrar gitti, yine aynı gemiye, zehirlendikleri halde yine tıkmışlar, ben davacıyım."

Annelerinin "davacıyım" sözüne Doğan Balcı'nın küçük kızı Sinem "ben de" diye destek verdi.

Hatice Balcı, eşinin bayramın birinci günü yaşadıkları zehirlenmenin ardından kendisine hiçbir önlem alınmadığını anlattığını belirterek, "Hiçbir önlem yoktu diye kendisi de söyledi zaten, ilk girdiğinde ölüyorduk diye söyledi" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS