Sağlık Bakanı: "Her tedbiri aldık"

Sağlık Bakanı: "Her tedbiri aldık"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kimyasal silah kullanılması tehlikesine karşı bakanlık olarak her türlü tedbiri aldıklarını açıkladı.

Merkez ilçe Antakya'da 750 yataklı devlet hastanesi inşaatının temel atma törenine katılmak üzere Hatay'a gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İskenderun İlçesi'nde AK Parti ilçe teşkilatında düzenlenen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, "Suriye'de yaşanan iç karışıklıklar ve olası kimyasal silah kullanımıyla ilgili tedbir alınıp alınmadığı" konusundaki sorusu üzerine Bakan Müezzinoğlu, gerek AFAD, gerekse Sağlık Bakanlığı'nın bu anlamda her türlü tedbiri aldığını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, önceki gün Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın başkanlığında konuyla ilgili toplandıklarını belirterek, "Tabi, arzu ederiz ki hiçbir sıkıntı olmasın, hiçbir vatandaşımıza veya oradaki hiçbir vatandaşa karşı bu tür insanlık dışı suçlar işlenmesin. Ama biz Türkiye olarak, özellikle sağlık alanında her türlü tedbiri aldık. Hiçbir sıkıntı olmayacağını söyleyebilirim, vatandaşlarımız huzurlu olsun" dedi.
 
Öte yandan, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda; kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer (KBRN) keşif aracının görevlendirildiği Kilis'te, Devlet Hastanesi yanına da sahra hastanesi ile kimyasal temizleme çadırı kuruldu. Herhangi bir kimyasala maruz kaldığı tespit edilen kişiler, bu çadırlarda bulunan özel sistem sayesinde arındırılarak gözetim altına alınacak.

Yalova'dan gelen UMKE ekipleri ile KBRN aracındaki uzmanlar, Kilis Devlet Hastanesi'ndeki çalışanlara kimyasal eğitimi verdi. Kurulan çadırlarda yapılan eğitimde kimyasal uzmanları, sağlık çalışanlarına kimyasala maruz kalan kişinin nasıl tedavi edildiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini gösterdi. Uzmanlar, eğitim için getirdikleri maket üzerinde kimyasalın nasıl temizlenmesi gerektiğini ve hangi işlemlerin yapılması gerektiğini anlattı. Eğitime İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Yemlihan Aksoy ile Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzman Dr. Serdar Sarıfakı ve diğer yetkililer de katıldı.

Öte yandan uzmanlar, kimyasal ölçüm cihazlarının da nasıl kullanıldığını sağlık çalışanlarına anlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS