Bahçeli: "Süreç AKP'nin kucağında patladı"

Bahçeli: "Süreç AKP'nin kucağında patladı"

Bahçeli: "Süreç AKP'nin kucağında patladı"

MHP lideri Devlet Bahçeli, "(Çözüm süreci) Esasen kör topal halde ilerleyen ihanet süreci, PKK'nın tek taraflı feshiyle AKP'nin kucağında patlamıştır" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısını İstanbul'da gerçekleştirdi.

30 Mart 2014 tarihindeki Mahalli İdareler Seçimlerine yönelik hazırlıkları gözden geçirdiklerini söyleyen Bahçeli, "Parti olarak gelecek yılki Mahalli İdareler Seçimleri'yle birlikte Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemizin orta ve uzun vadeli huzur ve istikrarı için oldukça önemli olduğunu biliyor ve buna inanıyoruz" dedi.

"Olimpiyatlar için destek olduk"

MHP lideri Bahçeli, "Biz parti olarak, İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına ev sahipliği yapması için destek olduk, bunun gerçekleşmesini arzu ettik" dedi.

Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü:

"Japonya'ya ikinci defa sunulan imkanın, hiç olimpiyat düzenlememiş olan Türkiye'den niçin esirgendiği, hangi sairlerin İstanbul'un seçilmeyişinde etkili ve belirleyici olduğu kapsamlı şekilde analiz edilmelidir. Olimpiyatlar Batı ülkeleri için değişmez bir hak ve kimsenin ortak olamayacağı baki nitelikli bir ödül müdür?

Madem başta Türkiye olmak üzere Müslüman ülkelere olimpiyat düzenleme şansı verilmeyecektir, o halde bunca tantanaya, bunca mücadeleye, bunca hazırlığa ne gerek vardır? Galibi baştan belli olan bu oylamaya, skoru baştan ortada olan bir müsabakaya lüzum var mıdır? Olimpiyat Komitesinin kriterleri, yazılı olmayan kuralları nelerdir ki, İstanbul buna uymamış, uyamamıştır? Türkiye'nin başını öne eğmeye, milletimizi hayal kırıklığına uğratmaya niyet ve zihniyetleri aşağı yukarı belli olan Olimpiyat Komitesi'nin hiçbir hakkı olmayacaktır."

"Kına edebiyatı çirkin, kabul edilemez"

"İstanbul'un seçilmeyişinde başlıca etkenlerin; doping kullanan sporcular, Gezi Parkı'nın sancıları ve Suriye meselesi olduğu anlaşılmaktadır" diyen Devlet Bahçeli şöyle konuştu:

"Sadece bu gerekçeler olimpiyatların İstanbul'da düzenlenmesine mani hal teşkil etmeyecektir. 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın İstanbul'da yapılamayışını Başbakan ve hükümeti iyi anlamalı ve enine boyuna değerlendirmelidir. Ramazan ayındaki her konuşmasında, tüm dünyanın Türkiye'nin aleyhinde olduğunu, gelişmemizi ve huzurumuzu çekemediklerini sıklıkla ifade eden Başbakan, biraz da kusuru kendisinde aramalıdır.

Arjantin'deki oylamadan sonra hükümet kanadından yapılan bazı açıklamalar cepheleşme merakının olimpiyat konusuna kadar uzandığını göstermiştir. Başbakan'ın ayağının tozuyla havalimanında yaptığı suçlayıcı açıklamalar, spordan sorumlu bakanın terbiye dışı beyanatları ve kına edebiyatı yapması çok çirkin ve kabul edilemez niteliktedir."

"Süreç AKP'nin kucağında patladı"

Çözüm sürecine de değinen Devlet Bahçeli, "Şu günlerde kanlı örgüt; katletmenin, vurmanın ve kıymanın dışında her şeyi misliyle yaparken, Başbakan hala süreç rezaletiyle oyalanmakta, vakit kaybetmektedir" dedi.

Bahçeli şöyle konuştu:

"Terörist Öcalan AKP'ye ambargo koymuş, filli vesayeti altına almıştır. Daha da mühimi Türkiye'nin göz göre göre, göstere göstere, paldır küldür bölünmesine, parçalanmasına meydan verecek ilişki, irtibat, anlaşma, mutabakat ve eylem ortaklığı hükümetin pısırıklığından istifade ederek alenileşmiştir.

Şu an ki gelişmelere baktığımızda, bir avuç eşkıyanın milletimize kafa tuttuğu, AKP'nin de bunu alttan aldığı görülmektedir.

1 Eylül'e kadar verilen mühletler dolmuş, 15 Ekim tarihli felaket senaryolarına sayılı günler kalmıştır. PKK, talepleri karşılanmazsa kan dökeceğini, sınır ötesine çekildiği söylenen militanlarının geri döneceğini ahlaksızca açıklamaktadır. Örgüt güç toplamış, ekonomik olarak toparlanmış, verilen molayı rehavete kapılmadan iyi değerlendirmiştir.

Kandil çetesinden yapılan son açıklamalara bakıldığında teröristlerin çekilmesi sonlanmıştır. 8 Mayıs'ta büyük bir gürültü ve propagandayla başlayan sözde ricat hali pratik anlamda da nihayete ermiştir. Esasen kör topal halde ilerleyen ihanet süreci, PKK'nın tek taraflı feshiyle AKP'nin kucağında patlamıştır."

Suriye eleştirisi

Suriye'ye olası müdahale planının Başbakan ve hükümetinin tüm foyasını ortaya çıkardığını öne süren Devlet Bahçeli, "Başbakan Erdoğan Suriye'ye yönelik kurulacak her türlü koalisyonun içinde olacaklarını Rusya seyahati öncesi ifade etmiştir.
Daha öncesinde de Kosova Modelini önererek havadan yoğun bir operasyonun yapılmasını gündeme taşımış, rejim değişmeden sorunların bitmeyeceğine temas etmiştir. Başbakan Erdoğan Ortadoğu'nun füze yağmuruna alınmasını beklemektedir.
Sırf Esad'ı devirmek ve sırf taaddütlerinin karşılanması adına Müslüman coğrafyasına Batılı güçler tarafından ölüm saçılmasını istemektedir. Başbakan Erdoğan düşüncesizce savaş dilini kendisine kılavuz seçmiş ve bunda karar kılmıştır" diye konuştu.

"Şam Türkiye'ye füze atarsa ne olacak?"

Suriye'ye düşecek her bombanın Türkiye'ye yansımasının sanılanın aksine fazla olacağını söyleyen Bahçeli, "Merakımız odur ki, Başbakan Erdoğan ve hükümeti Suriye'yi kapsamına alan ölüm şakşakçılığından ne zaman vazgeçecek, böylesine şiddet teşvikini nereye kadar sürdürecektir? Suriye'nin havadan ve denizden füze ve bomba ablukasına alınması halinde acaba; Esad rejimi, can havliyle ülkemize uzun menzilli ve kimyasal başlıklı füzelerle saldırırsa bunun vebaline Başbakan Erdoğan nasıl katlanacaktır? Mesela Şam'dan fırlatılan bir füzenin hava savunma sistemini aşarak herhangi bir şehrimize isabet etmesi halinde Başbakan ve aklı hocaları olacakları hesap etmiş midir?" şeklinde konuştu.

SORULAR

PYD'nin Ankara'da büro açması

Bahçeli Kuzey Suriye'deki PYD örgütünün Ankara'da büro açmasıyla ilgili bir soruya da,  "Bu Türkiye'ye yabancı değildir" yanıtını verdi ve şöyle devam etti:

"Barzani de öncelikle 3-4 defa geldi. Kırmızı pasaport aldı. Arkasından bürolar açıldı. Sonra sonuç Kuzey Irak'ta Güney Kürdistan kuruluşunun ayağı teşekkül etti. Şimdi Batı Kürdistan , arkasından Kuzey Kürdistan daha sonra da İran'daki Kürdistan ayağıyla 4 ayaklı, bir canavar yaratılmak isteniyor. Buna alet eliyorlar. O bakımdan bu yabancı değildir, Barzani modelini şimdi PYD'nin eşbaşkanına uyguluyorlar. Burdan Türkiye zarar görecektir. Recep Tayyip Erdoğan bu ilişkileri kesmelidir. Özellikle Dışişleri Bakanı bu hevesinden vazgeçmelidir."

Kimyasal silahların teslim edilmesi

Suriye yönetiminin kimyasal silahları teslim etmeyi kabul etmesini gerçekci bulup bulmadığını soran bir gazeteciye Bahçeli, "Böyle bir proje olsun ya da olmasın takip edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreci beklemek, savaştan daha hayırlıdır" yanıtını verdi.

ODTÜ'de yaşananlar

ODTÜ'de yaşananlar ilgili düşünceleri soran bir gazeteciye Bahçeli, "Başlangıç itibariyle gezi parkındaki 4 ağaç, şimdi ODTÜ'de yol açımındaki 4 ağaca benzer bir şekilde gelişiyor. Bunun arkasında kim var. Gazdan ve sudan kurtarılırsa daha rahat görebiliriz. İstanbul'dan anlayamıyoruz. Gazdan da göremiyoruz. Onun için biraz beklememiz gerekiyor" şeklinde yanıt verdi.

SBS'nin kaldırılması

Son olarak, başta SBS'nin kaldırılması olmak üzere ilgili Milli Eğitim Bakanının açıkladığı değişiklikler hakkındaki düşüncesi sorulan Bahçeli kısaca, "İleriki günlerde bir değişiklik daha olabilir" dedi.