CHP heyeti Mısır'dan döndü

CHP heyeti Mısır'dan döndü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP heyetinin Mısır ziyaretiyle ilgili, "Biz, Mısır'ın yalnız olmadığını gördük. Herkesle konuşuyorlar" dedi.

Loğoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Mısır'daki temaslarının ardından Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Türkiye'ye döndü.

Mısır ziyaretiyle ilgili Atatürk Havalimanı'nda VIP Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Loğoğlu, Mısır'daki görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

Loğoğlu, şunları söyledi: "Mısır halkının Türk hükümetinin bugün izlediği politikadan duydukları ciddi rahatsızlıklara karşın, hem Mısır Hükümeti'nin ve görüştüğümüz yetkilileri,
hem de siyasi partileri, Türkiye'ye ve Türk halkına karşı gayet samimi ve içten dostluk ile kardeşlik hisleri beslediklerini ve Türkiye ile iyi ilişkiler istediklerini hep söylediler. Biz, Mısır'ın yalnız olmadığını gördük. Herkesle konuşuyorlar, Avrupa'yla konuşuyorlar, Amerika ile konuşuyorlar, Arap ülkeleriyle konuşuyorlar. Hatta Mısır Dışişleri Bakanı'nın önümüzdeki günlerde Rusya'ya gideceği söylendi."

Loğoğlu, Türkiye'de CHP'nin Mısır ziyaretiyle ilgili bazı eleştirilerin yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: "Bizim bu girişimimizi Türkiye'de 'utanç verici' olarak nitelendirdiler. Burada asıl utanç verici olan, Türk Hükümeti'nin ve Türkiye'nin Mısır'a gidememesidir. Biz gidiyoruz, Türk hükümeti gidemiyor. Herhalde utanç verici olan nokta budur. Mısır'da en önde gelen serzeniş konusu ise Türkiye'nin Mısır'ın içişlerine bu kadar karışmasının ötesinde El-Ezher Şeyhi konusunda özellikle sayın Başbakan'ın ifadeleridir. Bunu hakaret olarak nitelendiriyorlar. Her yerde, her noktada, herkes tarafından bu dile getirildi. Bunun bir özür gerektirdiği şeklinde bir değerlendirmeleri oldu. Bunu sadece Müslüman kesimleriyle değil Kıpti kilisesinin bir yetkilisiyle de görüştük. O bile bunun kendilerini derinden yaraladığını ve çok üzüldüklerini belirtti."

Faruk Loğoğlu, Mısır'daki yetkililerle yaptıkları görüşmelerde, Türkiye'ye yönelik bazı eleştiriler yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Birincisi, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni şikayet etmedik. Mısırlılar şikayet ettiler. Hem de o kadar ağır ifadelerle şikayet ettiler ki bir-iki defa müdahalede bulunduk. 'Bunu yapamazsınız. Biz nasıl Türkiye'de, Türkiye olarak, CHP olarak sizin şahsiyetlerinize, kurumlarınıza saygı gösteriyorsak sizden, görüşlerini ne kadar eleştirirseniz eleştirin, Türkiye'deki siyasi şahsiyetlere, Başbakan ve kurumlarımıza aynı saygıyı bekliyoruz' şeklinde bir karşılık vererek buna da razı olmadığımızı gösterdik."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, Türkiye ile Mısır ilişkilerinin düzeltilmesinin çok zor olmadığını savunarak, "En önemli eşik noktası, El Ezher Şeyhi'ne yönelik ifadelerin Türkiye tarafından bir şekilde onarılmasıdır" görüşünü dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS