BDP'lilere mezarlık izni yok

BDP'lilere mezarlık izni yok

Şırnak'ın merkez Bestler-Dereler bölgesinde PKK'lılar tarafından açılması planlanan mezarlığın açılışına gitmek isteyen BDP'liler polis tarafından şehir çıkışında engellendi.

Geçmişte yaşanan çatışmalarda ölen PKK'lıların defnedildiği Bestler-Dereler bölgesinde yapılan PKK mezarlığı için BDP Şırnak il binası önünde toplanan BDP'liler açılış için bölgeye gitmek istedi.

Şırnak- Uludere yolu üzerindeki polis noktasında güvenlik önlemi alan polisler tarafından BDP'lilerin geçişine izin verilmedi.

Burada BDP'liler ve güvenlik güçleri arasında kısa bir gerginlik yaşandı. Gerginliğin giderilmesi üzerine BDP'liler polis noktasında basın açıklaması yaptı.

Yaşanan engellemeye tepki gösteren ve cebindeki nüfus cüzdanını çıkaran BDP Şırnak İl Başkanı Baki Katar, "Eğer ben bugün burada yaşıyorsam sen bu kimliği benim cebemi koymuşsan eğer rahat bir şekilde bu yol üzerinde gidip gelmiyorsam kusura bakma ben bu kimliği cebime koymam"diyerek cüzdanını yere attı.

BDP il Başkanı Katar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün ki burada ki zihniyet bu halka diyor ki bu halka 'bu memleketten çıkın'. Adeta diyor ki 'elinize silah alın dağa çıkın, bu ülkeyi terk edin'. İşte biz böyle bir zihniyetle karşı karşıyayız. 18 yaşında ki bir polis 70 yaşında ki bir annenin karşısına çıkıyor, bir il başkanın karşısına çıkıyor, bir Belediye başkanın karşısına çıkıyor ve 'ayağına sıkarım' diyor. Eğer sen mafya isen bizde ona göre davranalım. Bunu unutma ki sen bu halkın vergisiyle maaşını alıyorsun. Bunu unutma ki sen bu memlekete geldiysen görevin bu memleketin huzurunu sağlamaktır.

Burada biber gazı, tazyikli suyla müdahale etmeyeceksin. Ayağımıza sıkmayacaksın. Bugün böyle bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu sürecin ilerlemesi için bu zihniyetin bitirilmesi gerekir. Bu zihniyetin biran önce silinmesi gerekir yoksa bu süreç ilerleyemez. Burada oturan anneler, babalar, kardeşler ve arkadaşlar bu memlekete huzur gelsin diye buradalar. Demokrasi gelsin diye bugün ayaktalar, buradalar sizin gibi eli tetikte değil. Bugün biz bir mezarlığa gidiyorduk. Biz savaşa gitmiyoruz. Özgürce yaşamak için mücadele ediyoruz. Ama siz alışmışsınız bırakmıyorsunuz, biz bu memlekette yaşıyoruz."

BDP Parti Meclisi Üyesi Salih Baykal ise, böyle bir süreçi provake eden güçlerle karşı karşıya olduklarını iddia ederek, "Nerde görülmüştür ki bir ülkenin kendi ölülerine dahi kendi mezarlarına dahi fatiha okumayan bir zihniyetle karşı karşı karşıyayız. Hani bu ülke Müslümandı, hani Başbakan Müslümandın, Müslümanlık bu ise biz bu Müslümanlığı ret ediyoruz. 70 yaşındaki anaların kendi çocuklarının mezarına gidip fatiha okuma hakkı yok mudur"diye konuştu.

Konuşmaların ardında polis noktasında yapılan 5 dakikalık oturma eylemin ardında il merkezine gelen BDP'liler, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığından BDP il binasına kadar yürüyüş yaparak dağıldılar. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS