Böcek skandalında 12 gözaltı

Böcek skandalında 12 gözaltı

Başbakanlığa bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı binasında ortaya çıkan dinleme cihazlarıyla ilgili operasyon düzenlendi. 12 kişi gözaltında.

Ankara Emniyet Müdürlüğünce, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının makam odasında ortam dinleme cihazı bulunması üzerine başlatılan operasyonda gözaltına alınan 12 kişinin, emniyetteki ifade işlemleri sürüyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, Yurtdışı ve Akraba Toplukluluklar Başkanlığında dinleme cihazı bulunmasıyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, Ankara, İstanbul ve Ardahan'da gözaltına alınan 12 kişi, Ankara Emniye Müdürlüğüne getirildi.

Örgütlü suçlara bakmakla görevli Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin talimatıyla başlatılan soruşturmada, zanlıların haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, örgüt faaliyetleri kapsamında özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak vermek veya ele geçirmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet iddiasıyla gözaltına alındığı
belirtildi.

Gözaltına alınanlardan reklam ve organizasyon firması sahibi Azime D'nin, suç örgütünü yönettiği öne sürüldü.

Zanlılardan Fatma A'nın kendini AK Parti Kadın Kolları kurucusu olarak tanıtıp, partinin nüfuzunu kullanarak örgüt adına bazı işleri almaya çalıştığı, bir kamu bankasının yaptığı ihalede, zanlılardan bir kamu bankasının Genel Müdür Yardımcısı Ö.F.İ'nin de arasında bulunduğu bazı kişilerle irtibata geçerek ihalenin kendilerine kalmasını sağladığı iddia edildi.

Fatma A'nın ayrıca dinleme cihazlarını Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına yerleştirdiği, Azime D'nin sahibi olduğu şirkette çalışan B.D'nin de dinleme cihazlarını satın aldığı öne sürüldü.

Rüşvet iddiası

Bir film şirketinin sahibi olan M.G'nin, bankanın Genel Müdür Yardımcısı Ö.F.İ. ile temasa geçerek ihalenin kendilerine verilmesini sağladığı savunuldu.

Gözaltına alınanlardan Ö.F.İ'nin bankanın 20 Mayıs 2012'de yaptığı bir ihalenin suç örgütüne kalmasını sağladığı, aynı bankada görevli A.M.K'nin örgüt yöneticisi Fatma A. ile irtibatlı olduğu, banka ihalesinde örgüte ihaleye ilişkin bilgi verdiği ve teklif zarflarının hazırlanmasında örgüte yardım ederek ihalenin örgüte kalmasını sağlayan kurum görevlilerinden biri olduğu ileri sürüldü.

Bankanın Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanlığında birim müdürü olarak çalışan A.O. adlı kadının ise film şirketi sahibi M.G. ile irtibata geçip rüşvet aldığı, banka görevlilerinden Ö.N.T'nin de örgüt yöneticisi Fatma A. ile irtibatlı olduğu banka ihalesinde örgüte bilgi verdiği, teklif zarflarının hazırlanmasına yardım ederek ihalenin örgüte kalmasını sağladığı iddialar arasında yer aldı.

Başka bir reklam ve organizasyon şirketinin ortaklarından T.E'nin ise Fatma A. ile irtibatlı olduğu, ihalede örgüte yardım ettiği, ihaleye fesat kapsamında yan dosya sağladığı iddia edildi.

Yan dosya ve teklif verdiler

Bir reklam ve grafik ajansının ortaklarından Ö.T. ile tıbbi malzeme satan bir firmanın ortaklarından F.A'nın da söz konusu banka ihalesinde örgüte yardım ettikleri, yan dosya ve teklif verdikleri öne sürüldü.

Örgüt lideri Azime D. ile irtibatlı olan M.E'nin ise Azime D'nin ortadan kaldırmak istediği İstanbul'dan gelen ihale evraklarını Ankara'da kargo şirketinden aldığı bilgisi verildi.

M.G, Ardahan'da B.D. İstanbul'da, diğer zanlılar ise Ankara'da gözaltına alındı.

Öte yandan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına yerleştirilen dinleme cihazının cep telefonu üzerinden ses aktarma düzeneği ile çalıştığı, cep telefonu arandığında ses aktarmaya başladığı tespit edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS