Muammer Güler'den firar açıklaması

Muammer Güler'den firar açıklaması

Bingöl'deki firarı değerlendiren İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Böylesine organize bir hareketin mutlaka içeriden veya dışarıdan bir destekle işbirliği ile yapılması şüphesi vardır" dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nden 18 tutuklu ve hükümlünün firar etmesine ilişkin incelemelerin devam ettiğini söyledi.

Bakan Güler'in olayla ilgili açıklaması şöyle:"Bölücü terör örgütü mensubu 18 tutuklu ve hükümlünün malesef Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nden tünel kazmak suretiyle kaçtıkları tespit edilmiştir. Çok yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Cezaevi idaresinin vardiye değişimi sırasında olay gerçekleşmiştir.

Yapılan ilk incelemede, bölücü terör örgütü mensupları tarafından cezaevinin kuzeyine doğru 50 metre uzunluğunda bir tünel kazıldığı, tünelin içinde de bir aydınlatma düzeneği bulunduıüğu anlaşılmıştır. Bölge dışına kaçanlarla ilgili geniş bir çalışma yapılmaktadır.

Uçaklarımız bölgeye gönderilmiştir. Böylesine bir eylemin başka destekler veya işbirliği ile gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından geniş bir soruşturma yapılmakatadır. Yakalanmaları için her türlü gayret gösteriliyor. Böylesine organize bir hareketin mutlaka içeriden veya dışarıdan bir destekle işbirliği ile yapılması şüphesi vardır."

Olaylı derbi maç

Derbi maçında yaşanan olaylara karışanların cezalandırılması gerektiğini belirten Güler, "Stad kameralarından 40'ın üzerinde kişi tespit edildi. 20'si gözaltına alındı. Ancak bütün görüntülerde tespitler en ince ayrıntısına kadar incelenecek. İlgililer yakalanarak adli mercilerin önüne çıkarılacaktır. Adli yönden hapis cezasının, idari para cezasının hem de müsabakadan men cezası gündemde. Sahaya girenler her üç cezaya muhataptırlar. Bu işin en iyi kontrolü için elektronik bilet uygulamasına geçilmeli.Stadlara yeteri kadar kamera konulmalı. Bunun yanı sıra müsabakaya girmeme cezası alanlar için stada yüz tanıma sitemi olan özel bir kameranın konulması caydırıcı olabilir. Kapıların ve turnikelerin fiziki emniyetleri gözden geçirilmeli" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS