BDP'den pakete ilk tepki

BDP'den pakete ilk tepki

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, "Demokratikleşme paketi Türkiye'nin demokratikleşme beklentilerine yanıt vermiyor. Bu paketin sorun çözme, demokratik tıkanıklığı aşma kapasitesi yoktur" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, 'Demokratikleşme Paketi'nin sorunları çözme kapasitesi ve çözüm sürecindeki tıkanlığı aşma kapasitesi bulunmadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketini BDP Genel Merkezi'nde değerlendiren Kışanak, "Bu kadar beklemeye değer bir paket miydi; tüm Türkiye bunu gördü." dedi.

Bu paketi Türkiye'de tekçi devlet zihniyetinde muzdarip olan, hakları gaspedilen, yönetme hakkı bulunmayan, kendi özgürlüğünü yaşamaya fırsatı bulmayan herkesin bir demokratikleşme özlemi içinde beklediğini anlatan Kışanak, Kürtlerin Kürt sorununu, Alevilerin Alevi sorununun çözülme fırsatını yakalamayı arzu ettiğini ifade etti.

Yıllarca bunun mücadelesini verdiklerini dile getiren Kışanak, "Bu beklentilerin hiçbirine yanıt vermediğini açıkça ifade ediyorum." diye konuştu.

"Demokratikleşme ihtiyacına yanıt veren bir paket değildir. Hak ve özgürlükleri genişleten, sorun çözen, yurttaşı olduğu gibi kabul eden, hakları veren bir paket değildir." diyen Kışanak, "Aleviyi Alevi olarak kabul edeceksin haklarını iade edeceksin. Gasp edilen haklarını iade edeceksin." şeklinde konuştu.

Paket konusunda "İlanı malumu birkez daha ilan etmiş oldular." diyen Gültan Kışanak, "Paketin sorunları çözme kapasitesi yoktur. Çözüm sürecindeki tıkanlığı aşma kapasitesi yoktur. Eşit yurttaşlık yaklaşımı ve zihniyeti yoktur. Düşünce, örgütlenme özgürlük önündeki bütün engeller duruyor." dedi.

Cezaevlerindeki binlerce politik tutuklu bulunduğunu belirten Kışanak, "Halkın ihtiyaçları için değil AKP'nin ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış. Demokratikleşme paketi değil seçim paketidir." ifadelerini kullandı.

Ahmet Türk. "Çözüme katkı sunacak paket olmaktan uzak"

Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, "Bu paket, Kürt sorununun çözümüne katkı sağlayacak çözüme katkı sunacak paket olmaktan uzak" dedi.

Türk, vefat eden ağabeyinin Derik ilçesine bağlı Gündoğdu köyündeki taziyesinde yaptığı açıklamada, taziyeye gelen misafirlerden dolayı televizyonu izleyemediğini paketle ilgili kendisine alınan notlardan ilgi edindiğini söyledi.

"Bu paket, Kürt sorunun çözümüne katkı sağlayacak çözüme katkı sunacak paket olmaktan uzak" diyen Türk, şöyle konuştu: "Bugün binlerce Kürt siyasetçisi içeride. Fikirlerinden, düşüncelerinden dolayı kendilerini ifade ettikleri için içeride. Bunların
dışarıya çıkması veya o fikir inanç özgürlüğü sağlanması konusunda bir yenilik yok. Hala o insanlarımız, o düşüncelerinden dolayı, kimliğini savunduğu, inkar politikasına karşı çıktığı, düşüncelerini dile getirdikleri için yargılanmaya devam edecekler. Bu bir yenilik değildir. Bu bir açılım değildir. Bu gerçekten toplumsal barışı ve uzlaşıyı sağlayacak bir anlayıştan uzak olan bir pakettir. Elbette ki biz doğru şeyleri her zaman desteklemeye hazırız. Gerçekten toplumsal uzlaşıyı sağlayacak barışı sağlayacak projeleri yanında olduğumuzu her zaman ifade ettik. Ancak bugün, bu beklentiler adeta boşa çıkmıştır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS