Meclis'te bir ilk...

Meclis'te bir ilk...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni yasama yılı açılış konuşmasını, TBMM Genel Kurulu'na ilk kez gelen eşi Hayrünnisa Gül de takip etti.

Genel Kurul'da, Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasının ardından, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, birleşime beş dakika ara verdi.

Verilen aranın ardından Çiçek, gündeme göre Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın andiçeceğini kaydetti.

Haberal'a "geçmiş olsun" diyen ve kürsüye çağıran Çiçek, "Sayın Haberal Genel Kurul'da yok, bir sonraki birleşimde and içecektir" dedi.

Daha sonra Genel Kurul'da, TBMM ihtisas komisyonlarının oluşacağı üye sayısı ile üyelerin partilere göre dağılımını içeren liste okunarak kabul edildi.

Alınan karar gereğince, Çiçek, yarın saat 15.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Yasama yılı açılışından notlar

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşması 45 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı olarak son kez milletvekillerine seslenen Gül, konuşmasında gezi olaylarından demokratikleşme paketine, dış politikadan ekonomiye kadar pek çok konuda mesaj verdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de ilk kez Genel Kurul'da, Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasını Cumhurbaşkanlığı locasından izledi. Hayrünnisa Gül, eşinin konuşmasını zaman zaman kitapçıktan takip etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasını, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dinledi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Genel Kurul'da yer almazken, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak hazır bulundu.

Genel Kurul'da yeni yasama yılının açılışını Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ile yabancı misyon temsilcileri de izledi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşması sırasında, kendisine refakat eden TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, konuşmayı komisyon sırasında oturarak izledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurul salonuna girmeden önce, kuliste Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ve bazı milletvekilleriyle sohbet etti.

24. Dönem 4. Yasama Yılı'nın başlaması dolayısıyla milletvekili sıralarına kırmızı gül bırakıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS