Albay Öz'ün davası Dink dosyasıyla birleşme yolunda

Albay Öz'ün davası Dink dosyasıyla birleşme yolunda

Yeniden yargılanmaya başlanan Albay Ali Öz'ün davasında mahkeme, dosyanın Dink cinayeti davasıyla birleştirilmesi için İstanbul'daki mahkemenin muvafakatını soracak.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e suikast hazırlığı hususunda istihbari bilgiye ulaşmasına rağmen kanunu işlemleri başlatmadığı iddia edilen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanmasına başlandı.

Sanık Ali Öz'ün katılmadığı duruşmada, Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu ile Öz'ün avukatı Ali Sürmen hazır bulundu. Duruşmada, Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nin 3 Haziranda verdiği bozma kararı okundu. İddia makamı bozma ilamına uyulmasını, sanık vekili Sürmen ise eski hükümde ısrar edilmesini istedi.

Mahmeke heyeti, Sanık Ali Öz'ün, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" fiilinden yargılanan Yasin Hayal ve arkadaşlarının suç örgütü kurdukları ve örgüt faaliyeti çerçevesinde Hrant Dink'e yönelik suikast hazırlığı hususunda istihbari bilgiye ulaşmasına rağmen kanuni işlem başlatmaması nedeniyle örgüte hizmet ve yardımda bulunma ihtimali, suç örgütünün yapısı ve faaliyetinin belirlenmesi için mahkemelerindeki dava dosyası ile İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyası arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğunu belirtti.

Doğru neticeye varmada davaların birlikte görülmesinde hukuki yarar olduğunu ifade eden mahkeme heyeti, dava dosyalarının birleştirilmesine muvafakat edilip edilmediğinin bildirilmesi için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS