İşkencecilere 1 yıl 8 ay ceza verilip, ertelendi

İşkencecilere 1 yıl 8 ay ceza verilip, ertelendi

Çorum'da gözaltındaki kadına işkence yaptığı için yargılanan 11 jandarma personeline 1 yıl 8'er ay ceza verildi ve cezaları ertelendi. İşkence ile suçlanan adli tabip ise beraat etti.

Çorum'da 11 jandarma personeli ile Adli Tıp doktoru, 2004 yılında DHKP-C'ye yardım ve yataklık iddiasıyla tutuklanan Melek Serin'e gözaltında işkence yaptıkları için hakim karşısına çıktı. 11 jandarma personeline 1'er yıl 8'er ay hapis cezası verildi ve cezalar ertelendi. Doktor ise beraat etti.

DHKP-C'ye yardım ve yataklık yaptığı iddiasıyla 2004 yılı Kasım ayında gözaltına alınan ve yargılama sonucu 2005 yılında 13 yıl hapis cezasına çarptırılan 23 yaşındaki Melek Serin, ifadesinde gözaltında bulunduğu sırada jandarma personelinin kendisine işkence yaptığını anlattı.

Melek Serin'in anlatımları üzerine, jandarma istihbarat personeli S.K., B.İ., A.T., B.D., M.Y., O.B., Ö.Y., M.Ç., K.G., N.K. ve N.T. ile Adli Tabip N.Ö. hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldı.

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde 19 Aralık 2006'da görülen karar duruşmasında delil yetersizliğinden temyiz yolu açık olmak üzere 12 kişi beraat etti.

Yargıtay, 2011 yılında bu kararı bozarak dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.

Yeniden Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davada, sanıklardan jandarma personeli S.K., B.İ., A.T., B.D., M.Y., O.B., Ö.Y., M.Ç., K.G., N.K. ve N.T'nin "kötü muamele" suçu işlediği kanaatine varan mahkeme her birine 1 yıl 8 ay hapis cezası vererek, hükmün geri bırakılmasına karar verdi. Adli Tabip N.Ö. ise beraat etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS