Balyoz kararlarına itiraz süresi başladı

Balyoz kararlarına itiraz süresi başladı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin Balyoz Planı davasıyla ilgili gerekçeli kararını açıklamasının ardından süreç işliyor. Daire gerekçeli kararı ve 110 çuval içerisindeki dava dosyasını kamyonla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Böylece Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 1 aylık itiraz süresi başladı.

<html>

Başsavcılık, resen veya sanık avukatlarının istemi üzerine karara 1 ay içinde itiraz edebilecek. Başsavcılık, bir ay içinde resen itiraz etmez ve avukatların istemlerini reddederse, itiraz süreci sone erecek.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 25 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını yeterli delil bulunmadığından, 63 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarını ise "sanıkların eylemlerinin suç için anlaşma suçu kapsamında kalması" nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına hükmedilmesi gerekçesiyle bozmuştu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının gerekçeli karar ve dosyayı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine göndermesinin ardından, buradaki süreç de başlayacak. 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Dairenin bu 88 sanık hakkında verdiği bozma kararına uymaz ve bu sanıklar hakkındaki ilk kararında direnirse dosya Yargıtay Ceza Genel Kuruluna gelecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS