65 Dede Avrupa yolcusu!

65 Dede Avrupa yolcusu!

65 Alevi dedesi Muharrem ayı etkinliklerine katılmak için Avrupa yolcusu. Dedeler taleplerini hükümete illeti ve bekledikleri onay geldi. 65 Alevi dedesi başta Almanya olmak üzere Avrupa'da Alevi vatandaşların çoğunlukta olduğu ülkere gönderilecek ve tüm masrafları devlet tarafından karşılanacak.

Hükümet Alevi açılımı kapsamında yeni bir adım attı.

65 Alevi dedesi 4 Kasım'da başlayacak Muharrem ayı nedeniyle Avrupa'ya gönderilecek. Dedeler Avrupa'da Muharrem etkinliklerine katılacak ve buralarda yaşayan Alevilerle bir araya gelecek.

Talep Alevi dedelerden gelmişti.
 
Bunun üzerine Diyanetten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ dedelerin Avrupa'ya gönderilmesi için talimat verdi. 65 Alevi dedesinin uçak biletleri dahil tüm masraflarını devlet karşıyacak.

Dedeler Avrupa'da Alevilerin çoğunlukta yaşadığı ülkelere gönderilecek. O ülkelerin başında Almanya, Avusturya, Fransa ve Belçika geliyor.

Alevi açılımı kapsamındaki "dedelere maaş bağlanması" gibi değerlendirmeler de sürüyor. Ama bu konuda bazı Alevi örgütlerinin itirazları var. Bu örgütler, dedelere maaş bağlanmasına karşılar.

Bu konuda hazırlanan raporun Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a sunulduğu belirtiliyor. Kesin kararın ise Avrupa'ya gidecek dedelerin de değerlendirmelerinin ardından verilmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS