Soma'daki maden ocağı kusurlu çıktı

Soma'daki maden ocağı kusurlu çıktı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma'daki maden kazasında işletmenin kusuru olduğuna ilişkin ön bilgi aldıklarını söyledi.

Çelik, Güneydoğu Avrupa Savuma Bakanları Süreci Çerçevesinde Koordinasyon Komitesi Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bazı TRT çalışanlarının sosyal medyadaki paylaşımlarından dolayı sözlü savunmalarının istendiği iddiaları aktarılan Çelik, TRT'de hukuka aykırı işlem olacağına ihtimal vermediğini söyledi. Çelik, yetkililerle görüşeceğini ve konunun takipçisi olacağını ifade etti.

Taşeron işçilerle ilgili uzun süredir çalışma yürüttüklerini anlatan Çelik, sendikalarla, işçilerle, işverenlerle görüştüklerini belirtti.

Taşeron işçilerin durumunun birçok sıkıntıyı içinde barındırdığını dile getiren Çelik, "Aldığımız bir karar işçi kesiminin aleyhine, aldığımız bir karar işveren kesiminin aleyhine tablo arz ettiğinden uzlaşmada zorluk yaşıyoruz" dedi.

Taşeron uygulamasının emeğin sömürüsüne döndüğünün altını çizen Çelik, "Bunun sürdürülebilirliği yoktur. Mutlaka çözüm bulma konusunda yarın yine taraflar bir araya gelecek ve kendilerine 10 Kasım'a kadar süre verdik. Uzlaşma noktasına geleceklerine inanıyorum. Bu yasama yılında, seçimlerden önce sorunu çözme gayretindeyiz" diye konuştu.

Çelik, Soma'daki maden kazasında ilk bulgulara göre işletmenin kusuru olduğuna ilişkin ön bilgi edindiklerini belirterek, "Yandaş yakıştırmalarının kabul edilebilir tarafı yoktur" dedi.

"Özel şirket sahibinin siyasi parti mensubu olması yanlış bir şey mi? Soma'daki işletmenin ne sahibini biliyorum, ne tanıyorum. O zaman Türkiye'deki işletmelere siyasi yasak getirelim. Burada işletmenin kusuru varsa gerekli işlemler yapılacaktır" diyen Çelik, Türkiye'de iş kazalarında ölüm oranlarının 2002'de yüz bin işçide 16 iken şimdi bunun yüz binde 6'ya düştüğünü kaydetti. Çelik, "Türkiye, iş kazalarını ve bu kazalardaki ölümleri
azaltmaktadır" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS