Yakalanan asker kaçağı 2 bin 376 TL ödeyecek

Yakalanan asker kaçağı 2 bin 376 TL ödeyecek

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, asker kaçaklarının yakalanması için çalışma yapıldığını belirterek, "Yoklama kaçağı ve bakayaların yurt genelinde aranması işlemeleri başlatıldı. Asker kaçaklarına para cezası uygulanacak" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bazı açılış ve temel atma programlara katılmak üzere sabah saatlerinde karayolu ile Sivas'a geldi.

Kent merkezi girişinde Vali Zübeyir Kemelek, AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan protokol üyeleri ve partiller tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, daha sona Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Sivas'a yeni yaptırılan 'Alo 170' Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi'nin açılışını yaptı. Burada konuşan Bakan Yılmaz, şöyle dedi:

"Bugünkü Türkiye geçen 90 yıldaki en güçlü olmuş Türkiye değil. Son 300 yılın en güçlü Türkiye'sidir. Bu gücü bize sağlayan, bize destek veren, aziz milletimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bir ve beraber oldukça 300 yılın değil, 500 yılında 1000 yılında yani Malazgirt'ten bu yana da en güçlü devletini inşallah hep beraber en kısa sürede gerçekleştireceğiz. İstiyoruz ki bir insanımızın burnu kanamısın. Birlik ve beraberlik projemiz ile birlikte onda da iyi bir yola gidiyoruz. İstiyoruz ki kimse işsiz kalmasın, herkesin evi işi aşı olsun. Bunları adım adım gerçekleştireceğiz. Amacımız insanların refahını artırmak. Hayat standlarını yükseltmek. Adil huzurlu bir yaşam ortamı sağlamak."

Askerlik süresini 15 aydan 12 aya indirdiklerini hatırlatan Bakan Yılmaz, şöyle dedi: "Bunu güçlü devlet yapar. Devlet diyor ki, '3 ay daha bana az çalış.' Yani bunun başka ifadesi; '3 ay daha kendine çalış.' Dolayısıyla devlet güçlendikçe vatandaşına daha çok hizmet verecek, daha çok vatandaş kendisine hizmet etmesini isteyecek. Devlette vatandaştan topladığını, aldığını vatandaşına hizmet olarak verecek."

Asker kaçaklarına para cezası

Asker kaçaklarına idari para cezası uygulanacağını belirten Milli Savunma Bakan İsmet Yılmaz şöyle konuştu: "Artık idari para cezası uygulaması keyfiyetini getirdik. Jandarma Genel Komutanlığı'nca Eylül ayından başlamak üzere ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nce de Ekim ayından başlamak üzere artık yoklama kaçağı ve bakayaların yurt genelinde aranması işlemeleri başlatıldı. Yoklama kaçağı ve bakayalara uygulanan idari para cezaları işlenen fiilin süresine göre de artmaktadır.

Yani bu suçu işledikten sonra bile kendisi gelip, 'Bu görevi yapmak istiyorum' dediğinde, o zaman idari para cezası çok az. Eğer sen değil de jandarmada ya da polisteki kardeşim seni bir şekilde getirmişse o zaman bu çok daha fazla hatta 3'e katlandığı olmaktadır.

Mesela 2 yıla kadar yoklama kaçağı olan bir kardeşim işlemlerini kendiliğinden tamamladıysa 593 TL idari para cezası ödüyor. Ancak eğerki güvenlik güçlerince yakalanıp getirilmişse 2 bin 376 TL idari para cezası ödüyor. Birisi 593 TL diğeri ise 2 bin 376 TL. Bu süre uzadıkça bu daha da artıyor. Bir yıldan fazla yoklama kaçağı ve bakaya suçlarından kesinleşmiş idari para cezası bulunanlar da mahkemeye sevk ediliyor. Dolayısıyla da hiç bir vatandaşımızın gerek idari para cezasına, gerekse de hiç bir hapis cezasına muhatap olmasını istemeyiz. Ve askerlik işlemlerinde zamanında yaptırmaları vatandaşlık görevi ve kendisi açısından da çok daha önemlidir diye düşünüyoruz."

'Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi'nin açılışını yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, gelen bir çağrıyı da yanıtladı. Sakarya'dan arayan ve geçirdiği iş kazası sonucu işverenin kendisine sahip çıkmadığını belirten Ümmihan Akarsu'yu dinleyen Bakan Yılmaz, yardımcı olma sözü verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS