Erdoğan: "Öğrenci evlerinin üzerine gidiyoruz"

Erdoğan: "Öğrenci evlerinin üzerine gidiyoruz"

Başbakan Erdoğan, kız ve erkeklerin bir arada kalmasına ilişkin, "Buralarda nelerin olduğu belli değil. Karma karışık. Her tür şeyler olabiliyor. Bu konudaki ihbarları bir kenara atamayız. Valiliklerimizle, emniyet teşkilatımızla bu tür ihbarları değerlendirip, üzerine gidiyoruz" dedi.

Partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kız ve erkek öğrencilerin aynı evlerde kaldığı tartışmalarına değindi.

Partisinin Kızılcahamam'da yapılan toplantısına değinen ve oradaki konuşmaların dışarı sızdırıldığını, üstelik de eksik sızdırıldığını söyleyen Erdoğan, bu konuların yazılı, görsel ve sosyal medyada yer aldığına değindi. Ne yapıyorlarsa inanarak yaptıklarını söyleyen Erdoğan, "Biz, muhafazakar, demokrat bir partiyiz. Partimiz olarak da neler yaptığımızı ve neler yapmamız gerektiğini de biliriz" dedi.

"AK Parti, kimin yaşam tarzına müdahale etti?"

Başbakan Erdoğan, 11 yıldır iktidarda olduklarını hatırlatarak, "11 yıllık şu yönetimde AK Parti iktidarı kimin yaşam tarzına müdahale etti? Kimin yaşam tarzına karıştı? 'Sen niçin şöyle yaşıyorsun, böyle yaşıyorsun...?' Böyle bir durum mu söz konusu oldu? Kim, hangi yaşam tarzından tard edildi? Kimse bunu söyleyebilir mi?" dedi.

"Kız ve erkeklerin karışık kalmasına müsaade etmiyoruz"

Daha sonra sözü kız ve erkeklerin bir arada yaşadığı öğrenci evleri tartışmasına getiren Erdoğan, "Biz sorumluluk makamında, mevkiinde olan muhafazakar bir demokrat parti olarak, muhafazakar demokrat bir kimliğe sahip olarak, bu ülkede anne babaların, ebeveynlerin, herkesin çocukları bize emanettir" diye konuştu.

"Öğrenci evlerinin üzerine gideriz"

"Biz, kızların erkeklerin devletin yurtlarında karışık kalmasına müsaade etmedik, etmiyoruz" diyen Erdoğan, basında yer alan eleştirilere tepki gösterdi.

Bazı yerlerde yurtlar ile ihtiyaca cevap veremedikleri için evlerde kalındığını ve "sıkıntılar yaşandığını" söyleyen Erdoğan, "Buralarda güvenlik güçlerimize, emniyetimize, valiliklerimize gelen istihbari bilgiler var. Bu istihbari bilgilerden hareketle de valiliklerimiz bu durumlara müdahele ediyorlar. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz? Niye bundan birileri rahatsız oluyor? Bazı köşe yazarları inadına bu tür şeyleri yazıp çizecekler diye, kusura bakmasınlar biz bu ihbarları bir kenara atamayız ve valiliklerimiz de emniyet teşkilatımız da bu tür ihbarları değerlendirir ve bunların üzerine gider" şeklinde konuştu.

"Müdahil olmak zorundayız, bu yaşam tarzına müdahale değil"

İhbarların aynı apartmanda yaşayan daire komşuları tarafından yapıldığını söyleyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Çünkü buralarda nelerin olduğu belli değil. Karmakarışık, her tür şeyler olabiliyor. Ondan sonra anneler babalar feyat ediyor 'devlet nerede?' diye. Devletin burada olduğunu anlatmak için bu adımlar atılmaktadır ve atılacaktır. Bunlara da kusura bakmasınlar, bir muhafazakar demokrat iktidar olarak bizler müdahil olmak durumundayız. Bu, yaşam tarzına müdahale değildir. Kimse bunu bu şekilde yorumlamasın. Yorumlayanlar varsa, buyursunlar yorumlasınlar. Onlar yine o şekilde aynen devam etsinler ama biz böyle bir sorumluluğun manen altına giremeyiz. Bunu bir defa herkes böyle bilmeli. Yani AK Parti'nin kimliğinde, programında böyle bir sorumluluğun altına girmek yok. Bunu da bu şekilde buradan ilan edilyoruz. Şahsen bulunduğum makam, değerler, asla buna müsaade etmez. Çünkü ben bir Başbakan olarak bu Anadolu'nun topraklarını bilen, bu ülkede annelerin babaların kahir ekseriyetinin bu işlere asla müsaade etmeyeceğini bilen bir insanım. Çünkü damdan düşen bir insanım. Nerede, nasıl nidaların, seslerin yükseldiğini bilen bir insanım. Bunun şikayetini de sürekli dinleyen bir insan olarak bu işte biz kararlı adım atmaya mecburuz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS