Nusaybin'deki duvar yapımı durduruldu

Nusaybin'deki duvar yapımı durduruldu

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Nusaybin'de Suriye sınırına yapılan duvarın durdurulduğunu söyledi.

BDP'nin Nusaybin'deki mitinginde, bölgedeki iller ve ilçelerden partinin kaldırdığı otobüslerle getirilenlerle birlikte yaklaşık 50 bin kişi toplandı.

Valilikçe, eyleme, "Mardin'de devam eden huzur ve güven ortamını bozması, halkın can ve mal emniyetini tehlikeye düşürmesi, ayrıca eylem için düşünülen alanın sınıra bitişik olmasından dolayı toplanacak kalabalığın sınırda mevcut mayınlı alana taşma riski bulunduğundan" izin verilmemesine rağmen, yapılan görüşmeler sonucu farklı illerden de ilçeye gelen gruplar Nusaybin'deki Mitanni Kültür Merkezi bahçesinde toplandı.

Mitinge, BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP Grup Başkan Vekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan, HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, Milletvekilleri Erol Dora, Esat Canan, Halil Aksoy, Hasip Kaplan, Demir Çelik, Ayla Akat Ata, Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, BDP'li belediye başkanları katıldı.

Kürkçü: "Sınırları hiçbir zaman kabul etmediniz"

Mitingde ilk konuşmayı yapan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, 1914'te çizilen sınırlarla dörde bölündüğünü öne sürdüğü Kürdistan'daki halkların uyandığı ve uyandığını dünyaya ilan ettiği görüşünü savundu. Kürkçü, "Kürtleri ayıran sınırları hiç bir zaman kabul etmediniz. Dünyada sınırlar kalkarken, Kürdistan'ın sınırlarla birbirinden ayrılması doğru değil. Biz Türkiye'nin diğer halkları olarak Kürt halkı özgürleşmedikçe, özgürleşmeyeceğimizi biliyoruz" dedi.

Ahmet Türk: "Kürt halklarının yüzyılı"

DTK Eşbaşkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ise, bugünün Kürt halkının geleceği için tarihi bir gün olduğunu, verilen mücadele ile Kürt halkının özgür ve onurlu bir yaşam elde edeceğini söyledi. Türk, şunları söyledi:

"Bugün dört parça Kürdistan'ın, birleştirilmesi aşamasındayız. Kürdistan'a özgürlük aşamasındayız. Bugün Kürt halkını inkar eden, kirli siyaset dönemi bitmiştir. Dört parça Kürdistan, özgür ve demokratik bir yaşam istiyor. Bu insanı bir talebimizdir. Bu talepler elde edilinceye kadar mücadele edeceğiz. Biz utanç duvarının kaldırılmasını yeterli bulmuyoruz. Sınırların kaldırılması yetmez. İnsani yardıma ve ticarete açılması lazım sınırların. Kürtler'in arasındaki sınırlar her bakımdan kaldırılmalıdır. Bu yüzyıl Kürt halkının yüzyılıdır. Ortadoğu'da Kürtler büyük bir aktördür. Kürtsüz, Ortadoğu'ya özgürlük, demokrasi ve kardeşlik gelemez."

Demirtaş: "Sınırları kabul etmeyeceğiz"

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na çağrıda bulunarak, "200 metre, 50 metre ötenizde bir devrim yaşanıyor. Bu halk Türkiye ve Türklerin düşmanı değil. Türkiye ve Türkler'e silah sıkmış değil. Sadece kendi toprağında meşru savunmasını yapıyor. Sınırları çetelere açarken, bu halkın önüne duvarları öremezsiniz" dedi.

Türkiye, Katar ve Suudiler destek vermezse Suriye'deki çetelerin orada 3 gün kalamayacağı görüşünü savunan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kürtler özgür yaşamak istiyor. Türk Ordusu giremediği için Suriye'ye çeteler eliyle savaş yürütüyor. Baktılar ki oradaki devrimi durduramıyorlar, baktılar düne kadar terörist dedikleri halk, kendi düzenini kurmuş, bu kez duvar ve perde çekmeye çalışıyorlar. Bizler eğer bunu kabul edersek 100 yıl önce yaşananlar tekrarlanacaktır. Bedeli ağır mı olur? Bunu düşünmeyeceğiz. Çünkü kendi toprağımızda köle olarak yaşamayacağız. Biz sınırları kabul etmeyeceğiz. Kobani ve Kamışlı neyse, Kızıltepe ve Nusaybin odur."

Sürekli eylem içinde olacağız

Serikani'deki direnişin, kendi direnişleri olduğunu ve oradaki kazanımların da yine kendi kazanımları olduğunu savunan Demirtaş, "Duvarı yapmayacaklarını belirtiyorlar. Bu halkın direnişini görünce elbetteki yapmayacaklardır. Sadece duvarların yapılmaması yetmez, sınırları ticarete açacağız. Gazze için bütün dünyayı ayağa kaldıracaksın ama Nusaybin'de İsrail olacaksın. Bu olmaz, Türkiye'nin amacı sınırları ticarete açmayarak, buradaki halkın direnişi bırakması ve mülteci olmasıdır. Rojava devrimi Ortadoğu'nun kaderini tayin eden önemli bir devrimdir. Sadece Nusaybin değil, bütün halk Rojava devrimine sahip çıkacaktır. Sürekli eylem içerisinde olacağız" dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra BDP'liler, Mittani Kültür Merkezi önünde toplu olarak oturma eylemine başladı.Sınır hattına giden gruba polis müdahalesi

Polisin önlem aldığı sınır hattına giden yüzleri maskeli bir grup gösterici, polise havai fişek ve taşlarla saldırdı. Polisin de gaz bombalarıyla karşılık vermesiyle mitinge katılanların büyük bir kısmı gazdan etkilendi. Bunun üzerine mitingin yapıldığı park, tamamen boşaldı.

Başkan eylemine son verdi

Bu arada sınırda 30 Ekim'den bu yana açlık grevine sürdüren Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, bugün eylemini sonlandırdı. Gökkan, tedbir amaçlı olarak Devlet Hastanesi'ne götürülerek kontrolden geçti.

Demirtaş: Duvar durduruldu

Bu arada BDP ve HDP tarafından Nusaybin-Suriye sınırında örülen güvenlik duvarını protesto etmek amacıyla düzenlenen mitingin ardından partisinin Nusaybin ilçe binası önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Demirtaş, miting sonrasında çocukların ve kadınların olduğu bir ortama yoğun bir şekilde müdahale eden baskıcı anlayışı kınadığını söyledi.

Halkla her zaman dayanışma içerisinde olacaklarını dile getiren Demirtaş, şunları söyledi: "Halkımızın da bu tür baskı ve zorlamalarla yılmayacağını belirtmek istiyorum. Bizim bugün Nusaybin'de ortaya koyduğumuz duruş, özellikle Ayşe Gökkan ve seçilmişlerin açlık grevi ile ölüm orucuyla ortaya çıkan tablo gerekli mesajı vermiştir. Duvarın durdurulduğunu açıkladılar. İnşallah bir kez daha böyle bir saçmalığa ve akılsızlığa gelmezler. Ama biz özellikle Rojava'daki arkadaşlarımızla dayanışma içerisinde olmak üzere sınır kapılarının ticarete açılması, insani yardımlarda engellerin kaldırılması ve çetelere desteğin kesilmesi noktasındaki ısrarımızı sürdüreceğiz. Halkımız duyarlı olmalıdır. Bu kesintisiz direniş sürecidir. Rojava devrimi ayağını sağlam yere basıncaya kadar asla susmayacağız, oturmayacağız taleplerimizi her yerde haykıracağız. Bize nasıl yaklaşırlarsa biz de onlara aynı şekilde yaklaşacağız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS