"Operasyon desteklemediğimizi gösteriyor"

"Operasyon desteklemediğimizi gösteriyor"

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, roket başlıklarının ele geçirildiği operasyonun, Suriye'deki radikal gruplara destek sağlamadığını gösterdiğini söyledi. Milli Savunma Bakanı Yılmaz da araştırma sonunda savcılıkça açıklama yapılacağını bildirdi.

Yılmaz, Somuncu Baba Kültür Merkezi ve Külliyesi'nin açılışı için geldiği Aksaray'da, Valilik binasında bir gazetecinin, Adana'da ele geçirilen füze başlıklarıyla ilgili yönelttiği soruya, "Araştırılıyor, araştırıldıktan sonra savcılık boyutu da var. İçişleri Bakanlığımız ve savcılık tarafından bir açıklama yapılacak" yanıtını verdi.

Adana Valisinden açıklama

Vali Coş, Adana Emniyet Müdürlüğü'nde uyuşturucu ve uyuşturucu tacirleriyle mücadeleye yönelik 10 aylık verilerin değerlendirildiği toplantıda, dün bir tırda roket başlıklarının ele geçirildiği operasyona ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu operasyonla ilgili çalışmaların bütün detaylar dikkale alınarak sürdüğünü belirten Coş, 10 kişinin gözaltına alındığını, ele geçirilen roket başlıklarının sayısının ise "935 artı 10" olduğunu bildirdi. Vali Coş, çalışmanın devletin bütün ilgili birimlerince koordineli şekilde yürütüldüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu olayın iç ve dış bağlantıları da araştırılıyor. Bu olay Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yurt içinde veya yurt dışında yasadışı iş yapmak isteyenlere geçit vermediğinin de bir göstergesidir. Bu olayla ilgili bütün bilgiler kıymetlendirilmekte ve soruşturmada göz önünde tutularak en ince ayrıntısına kadar aydınlatılması ve Türk adaletinin yasal gereğini takdir ve ifa etmesi için görevlilerimiz üstün bir gayretle çalışmaktadır."

"Bütün bilgiler bir havuzda toplanarak değerlendirilmekte"

Roket başlıklarının bir kısmının Konya, bir kısmının da Adana'da üretildiğini belirten Coş, başlıklarla ilgili teknik çalışmayı güvenlik güçlerinin sürdürdüğünü, bu konuda bilgi vermenin de yürütülen gizli soruşturmaya zarar vereceğini dile getirdi.

Coş, zanlıların adliyeye sevk edilmesinden sonra daha ayrıntılı bilgi vermenin mümkün olabileceğini de belirterek, "Bu çalışma ile ilgili bütün bilgiler bir havuzda toplanarak değerlendirilmektedir. Bu konuda sadece Adana ölçeğinde değil Türkiye ölçeğinde, hatta yurt dışında da gerekirse bağlantıları araştırılmakta ve soruşturulmaktadır. Bu konuda mümkün olup da eksik bırakılan hiçbir hususun olmaması için ilgili bütün devlet birimleri büyük bir özveriyle çalışıyor" dedi.

Roket başlıklarının gideceği yerin Suriye'yi gösterdiğini de bildiren Coş, şöyle devam etti:

"Bir devlet ciddiyeti içerisinde ve yürütülen soruşturmaya da zarar vermeden bazı bilgileri kamuoyu ile paylaşmak durumundayız. Bu konuda bütün ilgili birimler, bütün iller sadece emniyet teşkilatı değil diğer güvenlik kuvvetlerimizi de gerektiğinde bu olayla ilgili bilgileri, görgüleri ve uzmanlıklarından istifade edilmek sureti ile gerekli çalışmalar büyük bir hassasiyetle yürütülmektedir. Türkiye'nin özellikle Suriye'deki birtakım radikal gruplara karşı özel bir destek sağlamadığını, herhangi bir himayede bulunmadığını bu operasyon çok iyi bir şekilde ortaya koymaktadır. Güvenlik kuvvetlerimiz görevlerini en iyi şekilde yapabilmek için gayret sarfetmektedirler. Güvenlik kuvvetlerimiz bu konunun evveliyatı ve bundan sonra sevkiyat planları olup olmadığı dahil olmak üzere bütün detayları araştırıyor. Bu konuda yetkili adli makamlarımızın da desteği ve talimatlarıyla her türlü devlet imkanını kullanmaktadırlar."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS