Kılıçdaroğlu'ndan "öğretmene polis dayağına" tepki

Kılıçdaroğlu'ndan "öğretmene polis dayağına" tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Benim çocuğumu eğiten bir öğretmen polisten cop yememeli, dayak yememelidir çünkü o benim çocuğumu eğitiyor, ben çocuğumu ona emanet ediyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'nda parti otobüsünden yaptığı konuşmada, hükümetin yasakçı anlayışla yola çıktığını, akşam yatıp sabah kalkıp bir karar alındığını, bunun kimseye danışmadan yapıldığını ileri sürdü.

Kim olursa olsun bu ülkede darbeye izin vermeyeceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yarın ayın 24'ü, Öğretmenler Günü. Hepimizin çocuklarımızı güven içinde gönderdiğimiz öğretmenler, yani geleceğimiz olan, çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerin günü. Onların sorunları ne, biliyoruz. Onların sorunlarıyla yorulduk ama onların sorunlarına bu iktidar çözüm üretmedi. Bugün, öğretmenler yürümek ve sorunlarını anlatmak istemişlerdir ama baskıyla, copla karşılaşmıştır. Benim çocuğumu eğiten bir öğretmen polisten cop yememeli, dayak yememelidir çünkü o benim çocuğumu eğitiyor, ben çocuğumu ona emanet ediyorum. 300 bin öğretmen atama bekliyor. Anneler, babalar bu çocukları okula gönderdiler, üniversiteye gönderdiler, okusun, yazsın, benden daha iyi yaşam koşullarına sahip olsun diye. 300 bin öğretmen atama bekliyor. Neden? Çünkü izin vermiyorlar. Düziçi'nden 300 bin atanamayan öğretmen kardeşime sesleniyorum. CHP iktidarında atanamayan öğretmen kavramı kalmayacaktır. Öğretmenlerin dövüldüğü, yerde sürüklendiği bir ülkede demokrasi olmaz. Öğretmenlerin dövüldüğü bir ülkede özgürlükten söz edilemez. Öğretmen bütün dünyada, çağdaş demokrasilerde el üstünde tutulur çünkü onlara biz geleceğimizi, çocuklarımızı emanet ediyoruz. 'Al çocuklarımızı yetiştir' diyoruz. Öğretmen gelecek kaygısı yaşamamalı. Biz ona güveniyoruz o da bize güvenmeli."

Öğretmenlerin, sorununu anlatırken dayak yediğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "Ben bu öğretmene bugün dayak atarasam bu öğretmen benim çocuğumu yarın nasıl yetiştirecek? Öğretmenlerimize sahip çıkacağız, onlar bizim çocuklarımız" dedi.

ÖTV ve KDV'yi kaldırma vaadi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kadirli ilçesinde de halka hitap etti ve buradaki konuşmasında çiftçiye verilen motorinden ÖTV ve KDV'yi, emekli esnaftan kesilen yüzde 15 oranındaki sosyal destek primi kesintisini kaldıracaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin yüzde 33 cinsiyet kotası koyduğunu da hatırlattı ve kadınlara, "CHP'nin kapıları da siyasetin yolları da size açık. Gelin ülkeyi birlikte yönetelim" çağrısı yaptı.

Kılıçdaroğlu dış politikaya yönelik eleştiriler yönelttiği konuşmasında, tabelalardan "Türkiye Cumhuriyeti" ibaresinin çıkartılması ile "Öğrenci Andı"nın kaldırılmasına da tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a da "Türk'üm' diyemiyor. 'Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanıyım' diyemiyor" suçlamasını yöneltti.

"Sen kimsin de dershaneleri kapatıyorsun?"

Kılıçdaroğlu, konuşmasında dershanelerin kapatılmasına ilişkin tartışmalara da değinirek, "Akşam yatıyor, sabah kalkıyor dershaneleri kapatıyor. Sen kimsin de dershaneleri kapatıyorsun? Aileler çocuklarını gönüllü olarak dershanelere göndermez. Okullarda yeteri kadar ders verilmez ise, çocuğu üniversiteyi nasıl kazanacak? Açık çağrı yapıyorum. Dershanelere ihtiyaç kalmayacak şekilde eğitim sistemini yeniden düzenleyecekseniz gelin CHP size destek verecektir. Bunu yapmıyorsun, 'Ben kapatacağım' diyorsun. Orada 50 bin öğretmen yaklaşık 100 bin kişi var. Bunlar işsiz kalacak, aileleri çoluğu- çocuğu yok mu? Biz mazlumdan yanayız. Mazlumun yanındayız, zalimin karşısındayız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS