Mehmet Ali Şahin'den Haşim Kılıç'a yanıt

Mehmet Ali Şahin'den Haşim Kılıç'a yanıt

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın eleştirilerine yanıt veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Sayın Kılıç'ın 'İşte bunları Kenan Evren de yapardı' sözünü partimiz açısından kabul edilemez buluyoruz" dedi.

Mehmet Ali Şahin, Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde partisinin Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi'nde düzenlenen ilçe danışma meclisi toplantısına katıldı. Şahin partililere hitaben yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarına değinerek şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi Başkanımız Sayın Haşim Kılıç, bu uzlaşma komisyonunun anayasa çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirmede bulunmuşlar. Sayın Kılıç, benim cok sevdiğim, çok taktir ettiğim bir yüksek mahkeme başkanıdır. Kişisel olarak da dostumdur. Dün demişler ki, 'Bu anayasa uzlaşma komisyonun 60 maddelik uzlaşılan bölümlerini Kenan Evren de yapardı.' Sayın Kılıç'ın, o 60 maddeyle ilgili sağlıklı bir inceleme ve değerlendirme yaptığı kanaatinde değilim. Diğer siyasi partilerle üzerinde uzlaşmış olduğumuz 60 madde, darbe ürünü anayasanın özellikle temel hak ve özgürlüklerle ilgili bölümlerinde çok önemli değişiklikler yapmaktadır. Bir defa insanı merkeze almaktadır. Devlet değil, insan diye başlayacak olan bir anayasa anlayışı ile hazırlanmıştır. Bu önemlidir. Bunun Kenan Evren ve darbeciler yapamaz. İnsan onur ve haysiyeti üzerinde çalışmakta olduğumuz anayasanın ilk maddesiydi. İnsan onur ve haysiyeti dokunulamaz. Bu anayasa devlet diye başlamayacaktı. İnsan diye başlayacaktı."

"Kabul etmiyoruz"

Mehmet Ali Şahin, Haşim Kılıç'ın sözlerini partileri açısından kabul etmediklerini vurgulayarak konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu masayı bir uzlaşma kahvehanesi şeklinde görmek anayasa yapmak için kafi değildir. Bu masa bir noktada anayasa yapmanın önüne geçti. Kim önce kalkacak, kim gidecek 'Ben onu bir eleştireyim' düşüncesi ile orada bazı arkadaşlarımız anayasa yapmak için değil, yaptırmamak için bulundular. Şimdi anlıyoruz. Çünkü 1982 anayasasının ruhuna ve özüne aynen sadık kalan, bunları asla değiştirtmeyiz diyenlerin yeni bir anayasayı ortaya koyma hakları yoktur. Ancak Sayın Kılıç'a şunu söylerim ki; 'Biz 1982 anayasasını özünün de, ruhunun da her şeyinin de değişmesini isteyen partiyiz. Bizim 104 maddeden ibaret anayasa değişikliği teklifimiz incelendiğinde, Kenan Evren'in yapacağı bir anayasa olmadığını da görecektir. Sayın Kılıç'ın 'İşte bunları Kenan Evren de yapardı' sözünü kendi partimiz açısından kabul edilemez buluyoruz. Bu değerlendirmeyi bizi de kast ederek söylemiş ise, kabul etmiyoruz ve reddediyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS