Kadıköy'deki Rojava mitinginde olaylar

Kadıköy'deki Rojava mitinginde olaylar

BDP İstanbul İl Örgütü tarafından Kadıköy'de düzenlenen Rojava’ya destek mitinginde olaylar çıktı.

Kadıköy'de, BDP İstanbul İl Örgütü tarafından "Diren Rojava İstanbul seninle" mitingi düzenlendi.

Çeşitli noktalarda toplanarak Kadıköy İskele Meydanı'na gelen gruplar, oluşturulan arama noktalarında aranarak, miting alanına alındı.

Aramalara tepki gösteren bir grup, polisle tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine kısa süreli arbede yaşanırken, görevlilerin araya girmesiyle gerginlik sona erdi.

Bu arada, miting alanını gören bir binaya asılan pankartın polis tarafından kaldırılması üzerine, mitinge gelen bazı kişiler, söz konusu binaya taş attı.

BDP'li görevlilerin pankartı yeniden asmasıyla gerginlik sona ererken, polis yetkilileriyle görüşen BDP'li görevliler, daha sonra pankartı binadan indirdi.

Mitingin başlamasının ardından alana kurulan platforma çıkan HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve bazı milletvekilleri, mitinge gelenleri selamladı.

Mitingde konuşan Sebahat Tuncel, kendilerinin mücadeleyi sahiplendiklerini ifade etti.

Kendilerinin de özgürlük mücadelesi verdiğini belirten Tuncel, "Türkiye'de yaşayan Kürtler olarak dilimizi, kimliğimizi, kültürümüzü istiyoruz. Türkiye'de yaşayan Kürtler, özgür olmak istiyor. Türkiye'de yaşayan Kürtler, yeni bir yaşam kurmak istiyor" diye konuştu.

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de bugünün Kürtlerin geleceği için önemli bir gün ve dönemeç olduğunu söyledi.

Yeni bir sayfa açıldığını anlatan Türk, "Eğer bugünün değerini, anlamını, Kürtler için ne anlama geldiğini, çok iyi görmezsek ve eğer buna göre siyasetimizi, mücadelemizi geliştirmezsek, inanın ki, Kürtlerin özgürlük yılı olan 21. yüzyılı kaybedebiliriz" dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ise Rojava'da eşitlik ve özgürlük arayışı olduğunu savunarak, "Rojava devrimini yaşamak lazım, yaşatmak, büyütmek ve çoğaltmak lazım. Bugün Orta Doğu'da halkları birbirine kırdırmaya çalışan bir politika var. İşte İslam coğrafyası; Pakistan'dan başladı Afganistan'dan Irak'a, Libya'ya, Tunus'a, Suriye'ye kadar bir savaş batağının içerisine gömüldü. Her tarafta bombalar patlıyor. Her gün onlarca insan yaşamını yitiriyor. Bu kaosu, bu savaşı, bu kirli ve çirkin savaşı Rojava'ya da sokmak istiyorlar" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, çeşitli konserlerin gerçekleştirildiği miting sona erdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS