İzmir'de yağmur hayatı felç etti

İzmir'de yağmur hayatı felç etti

İzmir'de etkili olan sağanak yağmur, kentte yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Yağmur nedeniyle çok sayıda ev ve işyerini su basarken, iletişimde aksaklıklar yaşandı, dereler taştı, yollar göle döndü, trafik durma noktasına geldi.

Bugün saat 04.00 sıralarında başlayıp aralıksız süren sağanak yağmur, haftanın ilk gününün yoğunluğuyla birleşince sabah saatlerinde kentte yaşam adeta durdu. Özellikle saat 07.00'den itibaren şiddetlenen yağmur, tüm kenti olumsuz etkilerken, işyerine gitmeye çalışan İzmirliler yollarda kaldı. Yollar ve caddelerin göle dönmesi nedeniyle özellikle Ankara yolu, Altınyol, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Yeşildere yolu ve Talatpaşa Bulvarı'nda trafik durma noktasına geldi. Yeşildere yolunda trafik Halide Edip Adıvar Caddesi'ne yönlendirildi, Tepecik köprü altı ve Şehitler Caddesi trafiğe kapatıldı. Konak Alt Geçit'te suyun yükselmesinden dolayı trafik aksayarak devam etti. Çınarlı Yunuslar Tim Amirliği önündeki alt geçiti ve Basmane Garı'nı da su bastı.

Trafiğin tüm kent genelinde durması nedeniyle vatandaşlar, otobüs duraklarında kalabalık oluşturdu. Vatandaşların İZBAN Metrosu'nu kullanması nedeniyle vagonlarda izdiham yaşandı. Bazen metro seferlerinde de aksamalar yaşandı. Trafik yoğunluğuna hasarlı kazaya karışan veya suya girdiği için yolda kalan araçlar eklenince kentte hayat felç oldu.

İzmir'de Basmane Garı su altında

İzmir'de şiddetli sağanağın ardından su baskınından Basmane Tren Garı da etkelinde. Meles Deresi'nin taşması sonucu, Basmane Tren Garı ve İZBAN hattı sular altında kaldı. Metro seferleri uzun süre yapılamadı. Basmane Tren Garı'nı yıllar sonra bu halde görenler şaşırdı. Ödemiş'e 09.25'te kalkması gereken “Anadolu isimli tren garın sular içinde olmasından dolayı hareket edemedi. Diz boyunu geçen sular yüzünden, trende bulunan yaklaşık 80 yolcu, iki saat sonra trendan tahliye edilebildi. Görevliler trene ahlap banklardan köprü yapıp, yocuları indirdi. Tren seferleri Kemer istasyonundan yapıldı. Yenişehir yolu sular altında kaldığından, bu yöne gidecek olan belediye yolcu otobüsleri, Basmane Tren Garı yakınlarında, içerisinde yolcuları ile bekletildi. Vatandaşlar işlerine, öğrenciler de okullarına gidemedikleri için bu duruma isyan etti. Kemeraltında'da dükkanlarını su basan esnaf kova ve süpürgeyle, dışarı attı.

İtfaiyeye ulaşılamadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın bir bölümünü de Meles Deresi'nin yükselmesi nedeniyle su bastı. Kent içindeki yağmur sularının toplandığı en büyük dere olan Meles'in denizle buluştuğu noktada taşmanın eşiğine gelmesi yetkileri alarma geçirdi. Şehitler Caddesi zaman zaman trafiğe kapatıldı. Meles'in Yeşildere bölümünde taşması nedeniyle dere kenarındaki evler de su altında kaldı. Yağmurdan etkilenen enerji hatları nedeniyle iletişimde de sorun yaşandı. İnternet zaman zaman kesilirken, AKS 110 İtfaiye'nin santraline ulaşılamadı. Çok sayıda ev ve işyerinin su bastığı, mazgalların patladığı kentte perişan olan vatandaşlar, yağmurdan korunmak için ilginç yollara başvurdu, kendi imkanlarıyla da suları tahliye etmeye çalıştı.

Seferihisar yağmura teslim

İzmir'in 'sakin şehir' unvanlı ilçesi Seferihisar'a bugün saat 05.00 ile 09.00 satleri arasında metrakareye 83.4 metrekare yağmur düştü. İzmir'in ilçeleri arasında en çok yağış alan yer olan Seferihisar'da Camikebir, Çolak İbrahim Bey ve Turabiye mahallelerindeki İZSU tarafından daha önce ıslah edilen dört derenin taşması nedeniyle cadde va sokaklar dereye döndü. İlçe merkezindeki onlarca ev ve işyerin su bastı. Seferihisar Belediyesi ve Kapalı Pazaryeri'nin çevresi suyla doldu. Tahiye çalışmaları sürerken, uzun süre belediye giriş- çıkış yapılamadı. Camikebir Mahallesi'ndeki Atalay Kent Sitesi bahçe ve istinat duvarı sel suları nedeniyle park halindeki iki otomobil üzerine yıkıldı. Otomobilerde hasar meydana geldi. Derelerden gelen sular nedeniyle Seferihisar- İzmir Karayolu 1.5 saat süreyle trafiğe kapatıldı. Trafik geçici olarak yolun diğer bölümünden çifti yönlü olarak verildi.

Sığacık, Ulamış ve Tepecik mahallelerinde cadde ve sokaklar dereye döndü. İZSU, cadde ve sokaklardaki tıkanan rögarların açılması için çalışmalarını sürdürken, vatandaşlarda kendi imkanmlarıyla evlerine giren suyun tahliyesine başladı.

Belediyeden açıklama

Su baskınının yaşandığı İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve AKS 110 Merkezi'nde tahliye ve temizlik çalışması yapılıyor.

Gece başlayan yağışın ardından park halinde bulunan 10'dan fazla itfaiye ve kurtarma aracının su altında kaldığı merkezin garajı ile İtfaiye Daire
Başkanlığı ve AKS 110 Merkezi'nin idare binasının zemin katında yarım metreyi aşan suyun tahliyesi motopomplar aracılığıyla sürdürülüyor. Merkezde ayrıca temizlik çalışmaları da yapılıyor.

Bu arada şiddetli yağışın ardından Yenişehir Kemer Altgeçidi'nde mahsur kalan araçlar, çekiciler yardımıyla bulunduğu yerden kaldırılıyor.

Basmane Garı'nda tahliye çalışması

Öte yandan İzmir'in önemli ulaşım noktalarından tarihi Basmane Garı ve aynı bölgede yer alan Basmane Metro İstasyonu'nda da su baskını meydana geldi. Basmane Garı ve metro istasyonundan seferler geçici süreyle iptal edildi, vatandaşlar dolmuş ve otobüslerle Kemer'deki istasyona ulaştırıldı.

Metro istasyonuna giriş kapatılırken yolcular Çankaya'daki metro istasyonuna yönlendirildi.

Sefer yapan metro araçları da bir süre Basmane istasyonunda durmadı. Su tahliyesi çalışmalarının ardından iki istasyon da yeniden hizmete açıldı.

Alsancak, Konak ve Karşıyaka'daki iskelelerini de su bastı

İZDENİZ AŞ Genel Müdürü Salih Aslan da şiddetli lodos nedeniyle denizin 75 santim yükseldiğini ve Alsancak, Konak ve Karşıyaka'daki iskeleleri su bastığını, ancak seferlerin sürdüğünü ifade etti.


Rekor yağmur

İzmir Meteroloji Bölge Müdürü Murat Şahin, Kıyı Ege ve İzmir'de, bir gün öncesi tahminlerinde olduğu gibi kuvvetli ve şiddetli yağışların etkili olduğunu açıkladı. Şahin, saat 05.00 ile 09.00 arasında Seferihisar'da metrekareye 83.4 kilogram, İzmir Güzelyalı'da ise 53.6 kilogramla şiddetli sınıfa giren yağış gerçekleştiğini, yağışların perşembe günü kesileceğini açıkladı.

Meteroloji Bölge Müdürlüğü ölçümlerine göre en şiddetli yağış Seferihisar'da metrekareye 83.4 kilogram ile gerçekleşirken, Menderes'te 58.4 kg, Aliağa'da 56.2 kg, Güzelyalı'da 53.5kg, Bornova'da 42.1 kg, Urla'da 41.6 kg, Dikili'de 49 kg, Bergama'da 41.8 kg, Menemen'de 33.8 kg, Çiğli'de 29.4 kg, Manisa'da 23.2 kg yağış gerçekleşti.

Bölge Müdürü Şahin, 20-50 kg arası yağışın kuvvetli, 50'ni üzerisinin şiddetli yağışa girdiğini belirterek bir gün önceki tahminlerde bu uyarıyı yaptıklarını söyledi.

Bugün yağışların kuvvetli ve şiddetli olarak Aydın, Manisa, Çanakkele, Balıkesir ve İzmir'de devam etmesini beklediklerini belirten Şahin, etkili yağışın Salı günü de süreceğini açıkladı. Şahin, Çarşamba günü kuvvetli etkisini yitirip orta düzeye inecek yağışların perşembe günü bölgeyi terk edeceğini söyledi.

Bodrum

Bodrum'da etkili olan kuvvetli yağış nedeniyle çöken istinat duvarının altında kalan minibüs kullanılamaz hale geldi. Bodrum'da bağlı Yalıkavak beldesi Karakol Sokağı'ndaki boş alanda park halinde bulunan 48 S 0816 plakalı minibüs, çöken yaklaşık 10 metrelik istinat duvarının altında kaldı. Çökme sonucu duvarın üst tarafında park halindeki 20 K 5749 plakalı otomobil de düşerek hasar gördü. Hurdaya dönen minibüs ile hasar gören otomobil, çekiciye yüklenerek götürüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS