Uludereli aileler: "Adalet feryadımızı artık duyun"

Uludereli aileler: "Adalet feryadımızı artık duyun"

Uludere'deki hava bombardımanında hayatını kaybedenlerin aileleri, olayın 100'üncü haftası nedeniyle yaptıkları basın açıklamasında, "Adalet diye çıkan feryadımızı artık duyun" dedi.

Diyarbakır Barosu ve Uludere'de hayatını kaybedenlerin aileleri olayın meydana gelişinin 100'üncü haftası dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır Barosu adli yardım binasında düzenlenen basın açıklamasına Baro Başkanı Tahir Elçi, Uludere'de hayatını kaybedenlerin aileleri ve mağdur avukatları katıldı.Elçi, Uludere olayının 100'üncü haftası olduğunu, bu nedenle ailelerin Diyarbakır'da adalet arayışını sürdüğünü söyledi. 28 Aralık 2011'de 34 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Elçi, şöyle dedi:

"Yaşam hakkının en ağır ihlalini oluşturan bu eylemin devletin adli ve idari makamları tarafından hızlı ve etkili soruşturulması faillerinin tespit edilmesi ve adalet önüne çıkarılmaları gerekiyordu. Bu hem yasalarımızın hem anayasamızın hem de taraf olduğumuz Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesinin bir gereğidir. Ne yazık ki aradan 2 yıl geçmesine rağmen hala bu katliamın faillerinin kimlikleri tespit edilmediği gibi adalet önüne de çıkarılmadılar. Hala binlerce insan adalet bekliyor. Ancak adalet bir türlü gerçekleşmiyor."

"Türkiye'de öteden beri insan haklarından sorumlu olan kamu görevlilerinin etkili bir şekilde  soruşturulması çok önemli bir sorun olarak gündemde" diyen Elçi, faili meçhul çok sayıda dosyanın savcılıkta raflarda soruşturulmayı beklediğini savundu.

"AİHM'in kararı emsal olmalı"

Elçi, Şırnak'ın Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin bombalanmasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği kararın Uludere olayı için de emsal olmasını istediklerini söyledi. AİHM'in iki köye yönelik kararında güzel bir karara imza attığını ifade eden Elçi, şöyle konuştu:

"Mahkeme kararında bombalama faaliyetini gerçekleştiren personelin kimliklerinin tespiti, hızlı bir biçimde zaman aşımına uğramadan adalet önüne çıkarılması ve cezalandırılmasına hükmetti. Bu karar Roboski için emsal olarak yol gösterici bir karardır. 34 sivil insanın ölümüne ilişkin dava askeri yargıya havale edilmiştir. Askeri makamların talimat vererek bu eylemi gerçekleştirdiği dikkate alınırsa askeri savcılığın etkili ve tarafsız bir şekilde soruşturmayı sonuçlandırması mümkün değildir. Dolayısıyla talebimiz bir an önce bu soruşturma dosyasının sivil savcılara havalesi ile hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasıdır. Uçuş faaliyeti gerçekleştiren pilotların ve onlara emri veren komutanların kimliklerinin tespitiyle ifadelerinin alınması ve adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz."

"Faillerin yargı önünde en ağır şekilde cezalandırılması için buradayız"

Aileler adına konuşan Veli Encü ise basın açıklaması için Şırnak'tan Diyarbakır'a gelirken yol kontrolü yapan askerlerin ölenlerin fotoğraflarını ve pankartları görünce, "Bunlar yasaktır, yaptığınız suçtur. Bu fotoğraflarla provakasyon yapıyorsunuz" dediklerini söyledi.

Olayın 500'üncü günü dolayısıyla olayın yaşandığı yerde bir anma gerçekleştirdiklerini ifade eden Encü, şöyle dedi:

"Olayın 500'üncü gününde olay yerine karanfil bıraktığımız için 3 bin lira idari para cezası verildi. Hakkımızda soruşturma açıldı. 2 hafta önce de başka bir soruşturma kapsamında duruşmaya girdik. Bu duruşmada da 50 bin lira idari para cezası ile 7 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandık. Faillerin yargı önünde en ağır şekilde cezalandırılması için buradayız. Bir ay sonra ikinci yılını tamamlayacak olayın dosyasının askeri mahkemede görüldüğü tarihten bu yana mağdur ailelere soruşturmanın aşaması ile ilgili bilgi verilmemesi güvensizlik yaratıyor. Adalete olan güvenimizi de günden güne sarsıyor. Acılarımıza acı katmaktan vazgeçin. Günden güne yükselen haykırışlarımızı, çığlıklarımızı ve sadece adalet diye çıkan feryadımızı artık duyun."

Olayda çocuklarını kaybeden Hediye ve Semire Encü ise çocuklarının ayakkabıları ile parçalanan cep telefonlarını gösterdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak'ın Uludere ilçesinde savaş uçaklarınca gerçekleştirilen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamlamış, soruşturmada görevsizlik kararı vermiş ve dosyanın Genelkurmay Askeri Savcılığına gönderilmesine karar vermişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS