Ege'de mülteci faciası

Ege'de mülteci faciası

Balıkesir'in Burhaniye ilçesi açıklarında, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeye çalışan Suriye uyruklu kaçakları taşıyan botun batması sonucu 6 kişi öldü.

İlçeye bağlı Pelitköy beldesinin yaklaşık 5 kilometre açığında bir bot, su alarak battı.

Botta bulunan Suriye uyruklu biri 1,5 yaşında çocuk olmak üzere 5 boğularak yaşamını yitirdi. Cesetler, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kıyıya çıkarıldı.

Bu kişilerin naaşları otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Boğulma tehlikesi getiren ve ekiplerce kurtarılan 9 kişi ise Burhaniye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kaçaklardan biri, müdahale rağmen kurtarılamadı. Böylece ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Bu arada, başka kayıp olabileceği ihtimaline karşı denizden ve havadan arama çalışmalarına devam ediliyor.

Burhaniye Devlet Hastanesinde tedavisi süren kaçaklardan Hüseyin Muhammed, Suriye'deki gelişmeleri hatırlatarak, "Savaştan kurtulmak için kaçtık" dedi.

Muhammed, bindiği teknenin batmasının ardından yüzerek Pelitköy beldesi sahilinde bir sitenin yakınlarında karaya çıktığını belirterek, "Türkiye'ye geldim, buradan da Avrupa'ya gidecektim. Avrupa'ya kaçmak için kişi başı bin euro para verdik. Ben tek başımayım, akrabam kalmadı. Teknede sorun çıktı ve battık. Yüzerek kurtuldum. Belki 'Avrupa'ya giderim' diye kaçtım. Suriye'deki savaş çok kötü. Suriye artık bitti. Sürekli iki taraf savaşıyor. Bombalar, fişekler patlıyor" diye konuştu."Oğluma süt bulmak için kaçtık"

Balıkesir’in Burhaniye İlçesi açıklarında batan teknede bebeği 1.5 yaşındaki Mervan'ı kaybeden, kendisi ise Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan Suriyeli kaçak 22 yaşındaki Ruksan Hasan ve eşi 25 yaşındaki Abdi Hasan, Burhaniye Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Ruksan Hasan, tedavi gördüğü hastanede yaşadıklarını gözyaşları içinde DHA muhabirine anlattı.

"Oğluma süt bulmak için kaçtık" diyen Ruksan Hasan, gözyaşları dökerek şunları söyledi: “Suriye’deki iç savaştan kaçtık. İzmir’de 10 ay kaldık. İnsan tacirleri bizi güzel bir hayatın beklediğini söylediler. 5 bin liraya kişi başı anlaştık. Gece soğukta yola çıktık. Deniz kenarında bizi indirdiler. Küçücük bir tekneye aldılar. Ahşap, plastik karışımı bir tekneydi. Denizde, bir balık kadar küçücüktü. Açıldıktan kısa bir süre sonra tekne su almaya başladı. 1.5 yaşındaki oğlum denize düştü.

Gözümün önünde suda uzaklaşmaya başladı. Bağırıp, çığlık attım, ona uzanmaya çalıştım. Bana bir şey olmayacağını söylediler. Bu sırada su alan teknenin Türk kaptanına telefon geldi, denize atlayıp kaçtı. Bize can yeleği vermemişlerdi. Kendimi suyun içinde buldum. Koca bir gemi geldi. Askerler bizi kurtarıp, hastaneye getirdi. Oğlum artık yok. Oğlumun geleceği için, ona süt bulmak için Avrupa’ya gitmek istiyordum. Açlıktan kurtulmak istiyordum. Başımıza bu geldi."

İsimleri belirlendi

Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderilen Suriye uyruklu 6 kişinin, Mirvan Muhammed (bebek), Hasan Muhammed, Kerem Babur, Jamal Abyad, Gays Aga ve Yusuf Ausso olduğu tespit edildi.

Burhaniye Devlet Hastanesi'nde tedavileri süren Suriye uyruklu 8 kişinin isimleri ise Ruksan Muhammed (bebeğin annesi), Abidin Muhammed, Zara Habibsa, Adil Ubeyd, Nur Aga, Woayed Najjar, Abdüllatif Şerif ve Osama Muhammed olduğu öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS