Marmara'da fırtına geçit vermiyor

Marmara'da fırtına geçit vermiyor

Marmara'da dün geceden bu yana devam eden poyraz, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. İDO seferleri iptal edildi. Marmara Denizi'nde seyreden 35 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker, Şarköy sahillerine demirledi.

Marmara'da dün başlayan ve gece hızını arttıran poyraz, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden 35 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker, saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle yollarına devam edemeyince rotalarını, Tekirdağ'ın Şarköy sahillerine çevirerek demirledi.

Geceyi de tüm ışıklarını yakarak Şarköy'de geçiren gemilerdeki personel, şiddetli poyraz ve yer yer 4 metreyi aşan dalgalar nedeniyle karaya
çıkamadı.

Poyrazın sabah saatlerinde etkisini azaltmasıyla 16 yerli ve yabancı bandıralı şilep ile tanker, Şarköy'den demir alarak, boğazlardan geçmek üzere
yollarına devam etti.

Şarköy'deki 19 gemi ise hava koşullarının iyileşmesi için bekliyor. Meteoroloji yetkilileri, poyrazın bugün de etkili olacağını kaydetti.

İDO'dan sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), hava koşulları nedeniyle bazı seferlerini iptal etti. İDO'dan alınan bilgiye göre, 07.00 Yenikapı-Bandırma Hızlı Feribot, 07.30 Bandırma-Yenikapı-Bostancı Deniz Otobüsü, 08.00 Bursa-Kabataş Deniz Otobüsü ve 08.30 Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Bostancı Deniz Otobüsü seferleri yapılamadı.

Bu kapsamda, 09.30 Bursa-Kadıköy-Kabataş Deniz Otobüsü, 10.10 Kabataş-Kadıköy-Bursa Deniz Otobüsü, 18.30 Bandırma-Yenikapı Hızlı Feribot seferleri de yapılamayacak.

16.20 Bursa-Kadıköy-Kabataş, 16.50 Bostancı-Yenikapı-Armutlu Tatil Köyü-Armutlu, 17.15 Kabataş-Kadıköy-Bursa, 17.30 Bursa-Kadıköy-Kabataş Deniz Otobüsü ve 18.00 Bostancı-Yenikapı-Bandırma Deniz Otobüsü seferleri yapılamadı.

İDO'nun, 18.30 Bandırma-Yenikapı Hızlı Feribot, 20.00 Kabataş-Kadıköy-Bursa Deniz Otobüsü ve yarın 07.30 Bandırma-Yenikapı-Bostancı Deniz Otobüsü seferleri de yapılamayacak.

Kuzey Ege'deki fırtına

Kuzey Ege'deki fırtına nedeniyle Aliağa açıklarındaki gemiler koylara demirlerken, ilçesindeki gemi söküm tesislerinde çalışmalara ise ara verildi.

Edinilen bilgiye göre, dünden bu yana etkisini sürdüren fırtına Aliağa ilçesinde hayatı olumsuz etkiliyor.

Fırtına nedeniyle gemi söküm tesislerinde çalışmalara ara verildi. İlçenin açıklarında bulunan gemiler de fırtınanın etkisinden korunmak için koylara yanaştı.

Olumsuz hava şartları nedeniyle gemi söküm çalışmalarına da ara verildi.

Fırtınanın etkisini çok fazla hissettirdiği dün, söküm için demirde bulunan Bolivya bayraklı 1836 gros tonluk kuru yük gemisi TWINS MJ, şiddetli rüzgar nedeniyle Aliağa Ilıca Burnuna doğru sürüklenmiş ve Ege Gaz İskelesi'nin batısında karaya oturmuştu.

Aliağa Limanlar bölgesinde bekleyen CASFOR ve EKOL isimli iki kuru yük gemisi de özel bir şirketten kiralanan römorkörler aracılığıyla karaya oturtulmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS