CHP heyeti ABD'den umutlu döndü

CHP heyeti ABD'den umutlu döndü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, ABD'deki temaslarının ardından yurda döndü.

THY'nin tarifeli uçağıyla saat 16.30'da Atatürk Havalimanı'na gelen Kılıçdaroğlu'nu, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile partililer karşıladı.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin soruları üzerine, ziyaretle ilgili basın açıklamasını ABD'de yaptığını hatırlatarak, heyette bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nun gerekli açıklamaları yapacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, daha sonra THY'e ait tarifeli uçakla Ankara'ya hareket etti.

Loğoğlu'nun açıklamaları

Atatürk Havalimanı VIP toplantı salonunda gazetecilere açıklama yapan Loğoğlu, ABD'ye dört günlük ziyarette bulunduklarını ifade etti.

Loğoğlu, bu ziyaretlerinin Washington ile sınırlı olduğunu kaydederek, "Bu dört gün zarfında çok da değişik temaslarımız oldu. Ama tek bir cümle ile özetleyecek olursak yeni CHP, yeni dünyada sıcak ve ilgiyle karşılandı" diye konuştu.

Ziyaretin, CHP'nin genel başkanı düzeyinde 37 yıllık bir aradan sonra yapıldığına dikkati çeken Loğoğlu, şöyle devam etti: "O bakımdan da anlamlıydı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan sıfatıyla ABD'ye yaptığı ilk ziyaret olması bakımından da anlamlıydı. Ama biz içeriğine bakıyoruz. Bu ziyaretin, Türkiye'ye, Türk-ABD ilişkilerine ne getirdiğine bakıyoruz. O açıdan değerlendirdiğimizde ziyaretimiz gerçekten çok kapsamlı ve çok içerikli geçti. 'Peki kimlerle görüştünüz?' diyecek olursanız, yönetimle, Amerikan Kongresi'yle, düşünce kuruluşlarıyla, Amerika'da iş yapan Türk iş çevreleri ve Türkiye'de iş yapan Amerikan şirketleriyle, Türk topluluğuyla, medyayla ve sivil toplum kuruluşlarıyla çok yoğun, içerikli görüşmelerimiz oldu."

Loğoğlu, yapılan görüşmelerde, CHP'nin iktidara talip bir parti olarak, Türkiye'nin içeride ve dışarıda karşılaştığı bütün sorunlara ilişkin çok ayrıntılı görüşleri, ilkeleri, beklentileri ve vizyonu olduğunu Amerikalı muhataplarıyla paylaştıklarını dile getirdi.

Faruk Loğoğlu, şunları kaydetti: "Amerikalılar, ilk defa CHP'yi genel başkan düzeyinde, onun ağzından, onun görüşleriyle, onun ifadeleriyle tanıma fırsatını buldular. Ve anladılar ki, Türkiye'de sadece iktidar partisinden müteşekkil bir tablo yok. Ona alternatif olan ve onun dışında, onun yarattığı sorunlara ilişkin düşünce ve çözüm önerileri de olan bir siyasal parti varlığını ve bir siyasal parti başkanının ilkesel duruşunu gözlemlediler."

"Yeni CHP ve genel başkanını ilgiyle karşıladılar"

Loğoğlu, ABD'deki temaslarında Gezi Parkı olaylarının yanı sıra Türkiye'nin Suriye, İsrail ve Ermenistan gibi ülkelerle olan ilişkileri hakkında sorular sorulduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Genel başkanımızın verdiği cevaplar onlar üzerinde çok ciddi etki yaptı. Yeni CHP ve genel başkanını ilgiyle karşıladılar. Bu ziyaretten memnunuz. Kapsamlı, derinlemesine görüşmeler yapıldı. Bütün temaslar sonucunda ilk defa Türkiye'nin iktidar partisinden ibaret olmadığını, iktidara talip bir CHP olduğunu gördüler. 'Çok geç geldiniz. İyi ki geldiniz. Zamanı önemli. Sizi sık sık burada görmek istiyoruz' dediler."

"Görüşmenin siyasi bir tarafı yok"

Bir gazetecinin, "Türkiye'de cemaat olarak adlandırılan grubun temsilcileriyle bir araya geldiniz. O görüşme nasıl bir havada geçti?" sorusunu Loğoğlu, şöyle cevapladı: "Keşke o görüşmede basın da olsaydı. ABD'de ağırlığı olan bir sivil toplum kuruluşu. Bu grubun davetini kabul etmemek için bir neden yoktu. Türkiye'de tartışılan cemaatle ilgili konular uzaktan yakından gündeme gelmedi. ABD'de bu grubun alt kuruluşları var. Kongre üyeleri, iş dünyası ve başka alanlardaki kişilerle yaptıkları faaliyetleri anlattılar. Bu konuda brifing verdiler.

Son bölümde de özellik dış politika bağlamında bazı sorular sordular. Genel başkanımız da onları yanıtladı. Görüşmenin siyasi bir tarafı yok. Öyle bir maksat, niyet de yoktu. CHP halkın partisi. Mensupları Türkiye vatandaşları. 'Sana gelirim, sana gelmem' gibi bir yaklaşımımız yok. Dışarıda da kucaklayıcı, açık, ayrım yapmayan bir partiyiz."

Loğoğlu, "Dershanelerin kapanmaması konusunda bir destek istediler mi ya da siz seçimlerde onlardan destek istediniz mi?" sorusuna, "Dershanelerin d'si bile gündeme gelmedi. Biz zaten destek aramak için gitmedik. Davet ettiler, görüşmeye gittik. İnsani bir sohbet oldu" yanıtını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS