Çıldır Gölü'ne dalacak

Çıldır Gölü'ne dalacak

Dünya serbest dalış rekortmeni milli sporcu Devrim Cenk Ulusoy, tüm olumsuzluklara karşın 24 Şubat'ta Ardahan'ın Çıldır İlçesi'nde paletsiz 111 metre yatay dalış yaparak 110 metre rekorunu kırmaya hazırlanıyor.

Hayatının en zor dalışlarından birisini yapacağını belirten Ulusoy, "Milim hatada Çıldır Gölü'nde kaybolabilirim" dedi. 

Babası Mustafa Teoman Ulusoy ile birlikte Çıldır'a gelerek çalışmalarını aralıksız sürdüren Çanakkaleli Devrim Cenk Ulusoy, şimdiye kadar göle bir kez dalış yapabildi. Çıldır Gölü'nü üzeri buzla kaplı olduğu için karanlık bir kutuya benzeten Ulusoy, "Yüzeyi 70 santim buz ve buzun üzerinde 40 santim kar olan 126 kilometre alana sahip Çıldır Gölü'ne daldığımda yapa yalnızım. Görüş uzaklığı bir karış bile yok. Antrenman veya rekor dalışımda milim hata yapsam Çıldır Gölü'nde kaybolabilirim. Serbest dalış ölümle yaşam arasındaki ince bir çizgi gibidir. Ölüm tehlikesine karşın 24 şubat günü Çıldır Gölü'nde paletsiz yapacağım rekor denemesini kırarsam diğer rekorlarım bunun yanında hiç kalır. Dualarınız benimle olsun" diye konuştu.

Bir atletin Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 110 metrelik paletli yatay dalış rekorunu paletsiz kırmaya çalışacak olan Ulusoy'un hedefi 131- 135 metrelik paletsiz yatay dalışı gerçekleştirmek. Olimpiyat Komitesi ve Dünya Sualtı Konfederasyonu'nun tanıdığı tescilli 2 dünya şampiyonluğu ve 10 dünya rekoru bulunduğunu vurgulayan Ulusoy, şunları söyledi: "Ardahan ve Çanakkale valiliklerinin ortaklaşa düzenlediği sosyal sorumluluk projesi kapsamında dedemin de bir zamanlar hekimlik ve belediye başkanlığı yaptığı Çıldır İlçesi'ne yeni bir rekora imza atmak üzere geldim. Ancak hava muhalefeti nedeniyle göle günler sonra bir kez dalabildim. Bir metre daldığımda her yer karardı. Işığı göremez oldum. Bir mağaraya dalış yaptığımda 35 metre dibe gittim. Mağara karanlık olsa bile baktığımda ışığı görebiliyordum. Ama burada bırakın 35 metreyi, gözümün önünü göremiyorum. Dalış sırasında ölüm riski büyük. Çanakkale ile Ardahan arasında bir köprü kurduk. Her ne pahasına olursa olsun Çıldır Gölü'ne dalacağım. Milim hatada çıldır Gölü'nde kaybolabilirim. Ama geri dönüş yok. Risk büyük olduğu için güvenlik ekibi benimle birlikte suya girmeyecek. Onlar 135 metrede açılan her biri birer metrekare 5 kuyunun başında beni bekleyecek ve geçişimi takip edecek. Eğer bu rekoru kırarsam bugüne kadar kırmış olduğum rekorların hepsi bunun yanında hiç kalır"

Hiç nefes almadan 8.5 dakika durabilen Ulusoy, en büyük destekçisinin babası Mustafa Teoman olduğunu söyledi. Her dünya rekorunda olduğu gibi bu rekor denemesinde de babasının kendini biran olsun yalnız bırakmadığını vurgulayan Ulusoy, "Babam benim gözüm kulağım, elim ayağım. Kısacası can simidim. Rekorları ben kırsam da tüm sıkıntıyı o çekiyor. Çanakkale'de olan eşim Funda'ya da günlük rapor veriyorum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS