Gır Gır'ın babası hayatını kaybetti

Gır Gır'ın babası hayatını kaybetti

İzmir'in ünlü sanayicilerinden ve Göztepe Kulübü'nün eski başkanlarından olan, halı süpürgesi Gır Gır'ın babası sayılan Tacettin Hiçyılmaz hayatını kaybetti.

Mithatpaşa Sanat Enstitüsü'nü bitiren ve bir süre bu okulda öğretmenlik de yapan Tacettin Hiçyılmaz, mütevazı atölyesinde Türkiye'nin yabancı patentli ilk çamaşır makinesi üretimini gerçekleştirdi.

Daha sonra adıyla özdeşleşen ve Gır Gır adını verdiği mekanik halı süpürgesinin seri üretimine başlayan Hiçyılmaz, bu minik aleti milyonlarca eve sokmayı başardı. 

“Gırgır giren eve dırdır girmez" sözüyle de ünlenen Tacettin Hiçyılmaz, 1979 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından en çok vergi veren sanayici olarak ilan edildi. Ancak politik nedenlerden dolayı Hiçyılmaz'a o yıl plaket verilmedi.

Politikayla da ilgilenen ve bir süre Adalet Partisi İl Yönetimi'nde görev alan Hiçyılmaz, 1980 sonrası Turgut Özal'ın milletvekili olması için yaptığı bütün ısrarlı teklifleri geri çevirdi. Göztepe Spor Kulübü başkanlığını aynı yıl üstlenen Hiçyılmaz, 1980-81 sezonunda sarı- kırmızılıların başarılarına ortak oldu.

Hiçyılmaz, uzun yıllar sağlık sorunları yaşıyor ve Çeşme Ilıca'daki evinde yatağa bağımlı bir yaşam sürüyordu. Meriç Yoldaş'la evlenen ve bu evliliklerinden biri erkek, ikisi kız üç çocukları olan Tacettin Hiçyılmaz, değişen teknolojik koşullar gereği Gırgır'ın üretimine son vermiş, başka alanlardaki üretim işlerini de oğlu Orkun Hiçyılmaz'a devretmişti.

Tacettin Hiçyılmaz’ın cenazesi 25 Temmuz Perşembe günü Zekiye Boyacı Ilıca Pazar Yeri Yeni Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Çeşme Çakabey Yeni Mezarlığı’nda toprağa verilecek.


İŞTE GIR GIR'IN EFSANE REKLAM FİLMİ... VİDEO


Gır Gır'ın öyküsü

Gır Gır'n ilk üreticisi, toza karşı alerjisi olan Melville R. Bissell'di. 1876'da üretilen bu alet, kısa sürede yaygınlaşmıştı.

1960'lı yıllarda çalı süpürgesinin yerine geçen büyük bir yenilik olduğu için "Gır Gır" firmanın patentli markası olan "Gır Gır", bu tür süpürgelere verilen genel bir isim olmuştur ve sözlüğe girmiştir.

"GırGır giren eve dırdır girmez", firmanın o yıllarda kullandığı bir reklam sloganıdır.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS