2017 Cemre ne zaman düşecek? | Yağmurla birlikte Cemre geliyor

A A

20.02.2017 - 13:04

2017 Cemre ne zaman düşecek sorusunun cevabı bugün (20 Şubat). Marmara Bölgesi'nde sağanak yağmurla birlikte havaya düşen ilk Cemre, baharın geldiğini ve tomurcukların açılmasına işaret olarak görünüyor. Prof. Dr. Metin Ekici ilk Cemre'nin havaya düştüğünü ve havaların ısınacağı anlamına geldiğini söyledi. Kaç Cemre var ve nerelere düşmektedir?

2017 Cemre ne zaman düşecek? | Yağmurla birlikte Cemre geliyor

2017'de ilk cemre ne zaman düşecek? Cemre'nin düşmesi baharın gelişi ve Nevruz'un kutlaması olarak halk tarafından bilinmektedir. Mecazi olarak yaşanan bu durumda halkın inancı esas alındığından ötürü Türk dünyasındaki önemi büyüktür. Prof. Dr. Metin Ekici cemre konusunda Anadolu Ajansa açıklamalarda bulundu.

Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Metin Ekici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cemre bir hafta on gün sonra suya, sonraki bir hafta on gün sonra toprağa düşecek. Toprağa düşmesiyle tarımsal faaliyetlerin de başlayacağına inanılıyor. Nevruz hazırlıkları başlıyor. Önce havadaki değişim gözlendiği için ilk cemrenin havaya düştüğü dile getiriliyor." dedi.

CEMRE DÜŞMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Arapça kökenli bir kelime olan "cemre"'nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

NEVRUZ KUTLAMALARI BAŞLIYOR

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

KAÇ CEMRE VARDIR VE NERELERE DÜŞER?

Cemre 19-20 Şubat'ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat'ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilk baharın gelmesine neden olur.

Birinci Cemre Havaya (19-20 Şubat),

İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat)

Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer