50 bin TL alacak KOBİ'ler 2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları için bekleyişte

50 bin TL alacak KOBİ'ler 2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları için bekleyişte

Başvuran KOBİ'ler tamamına yakının faydalanacağı 2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları binlerce kişiyi 50 bin TL'nin sahibi yapacak. 28 Şubat Salı günü açıklanması beklenen sonuçlarla yönelik kurumdan yeni bir açıklama beklenirken "sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr" adresinde yerini alacak. Yaklaşık 1 yıl sonra çekilen kredileri ödemeye başlayacak olan KOBİ'ler uygulamadan oldukça memnun olduklarını ifade ederken 50 bin TL'lik geri ödemenin ileri tarihte yapılacak olmasının kendileri için avantaj sağladığını aktardı. İşte, 2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları ile ilgili tüm detaylar...

500 bine yakın KOBİ'yi 50 bin TL'nin sahibi yapacak olan 2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları adaylar tarafından beklenmeye başladı. Konuyla ilgili öğlen saatlerinde yapılan açıklamada yaklaşık 11 milyar TL'lik rakamın KOBİ'lere dağıtılacağını ifade eden başbakan Binali Yıldırım ekonomiyi hareketlendirmek için önümüzdeki yıllarda da aynı uygulamanın yapılabileceğini sinyallerini verdi. 

2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları için gözler Ankara'ya çevrilirlen, kurum Başbakan Binali Yıldırım'ın grup toplantısı konuşmasından sonra sonuçların açıklanacağını söylemişti. Grup toplantısı bitti, gözler kuruma çevrildi. Sonuçlar 3 yerde gözükecek: İnternet adresinden, SMS üzerinden, mail. Başvuru sonuçlarını öğrenecek olan işletme sahipleri, kredi kazandığı durumda bir yıl boyunca kredilerini ödemeyecekler. Bir yıl sonra faiz olmaksızın 12 ay üzerinden geri ödeme olacak ve sonraki taksitler üçer aylık olarak ödenecek. 50 bin liralık faizsiz kredi toplam 36 ayda ödenecek.

Dün sonuçların açıklandığına dair haberler geldikten sonra, işletme sahipleri kurumun resmi web sitesine girmekte oldukça zorlandı. Aşırı yoğunluktan ötürü web sitesinin sisteminde güncelleme sıkıntısı olduğu görülmektedir. Sonuçlar sadece internet üzerinden değil mail üzerinden de öğrenebilebilir. İşletme sahibi kuruma dair şifresini unuttuysa aşağıdaki linkten şifresini yenileyebilir.

ŞİFREYİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Kurumun sitesine girildiğinde, 2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçlarının "henüz" açıklanmadığı söylenirken, ne zaman açıklanacak sorusuda yanıtlandı: AK Parti Grup toplantısı bittikten sonra, Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşması" bittikten sonra sonuçlar açıklanacaktır.

SONUÇLARIN AÇIKLANACAĞI SİTEYİ AÇMAK İÇİN TIKLAYINIZ (NOT SONUÇLAR ŞU AN AÇIKLANMADI)

50 bin TL'ik krediden hangi KOBİ'lerin yararlanacağı önceden belirtildi

Bakan Faruk Özlü kefalet konusunda "Bankalarla yapacağımız protokole Kredi Garanti Fonu AŞ ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği de taraf olacak. Protokol yapılan bankalar, teminat ve kefalet konusunda daha olumlu değerlendirme yapacaklar. Bir önceki programa başvuran ama destekten yararlanamayan yaklaşık 230 bin KOBİ'mizden gerekli şartları taşıyanlar bu destekten faydalanabilecek. Altını çizerek ifade ediyorum bu KOBİ'lerimizin tekrar başvuru yapmalarına gerek yok. Onların önceki başvuruları geçerli sayılacak. Ayrıca daha önce başvuru yapamayan özellikle mikro işletmelerimizin yeni başvuru yapmalarına da imkan sağlayacağız Başvuru yapan tüm işletmeler güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Güvenlik soruşturmasında sorun çıkmayanları, çalışan sayısı ve Net Satış Hasılatı daha az olandan başlayarak sıralayacağız. Mikro işletmeler, yani yıllık net satış hasılatı 1 milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısı olan işletmeler destekten öncelikli olarak yararlanacaklar." açıklamsını yapmıştı. 2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları belli olduğu anda detaylar haberimizde olacak.

Süreç nasıl gerçekleşti?

Başvuru yapan kobiler ilk olarak kurum üzerinden bilgi aldı. Kurum, üst limit olarak 50 bin lira kredi verecek olan kurum, sıfır faiz sistemini uygulayacaktır. İşletmeci ilk 12 ay boyunca taksit ödemesi yapmayacaktır. 12 ay sonra, üçer aylık eşit taksitler üzerinden kuruma faizsiz bir şekilde tutar ödenecektir. Şayet işletmeci teminat konusunda sıkıntı çekiyorsa, Kredi Garanti Fonu A.Ş. ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği düzenlenecek protokole taraf olmaları gerekmektedir. İşletmeci protokole taraf olduğunda, bankalar tarafında olumlu olarak değerlendirilecektir.

İşletmeci şayet 10 kişiden daha az kişiyi çalıştırıyorsa ve yıllık net satış hasılatı 1 milyon liranın altındaysa, o işletmeci faizsiz krediyi hakkını diğer işletmecilerden daha önce yararlanacaktır. İstenen şart: Kurum tarafından yasaklı işletmeciler içerisinde olmamasıdır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS