türkiye

7 Ekim ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor? MEB sorgulama

  1. Türkiye

7 Ekim ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor? MEB sorgulama

7 Ekim ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor? MEB sorgulama

7 Ekim ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor sorusunun cevabını MEB açıkıyor. Ehliyet sonuçları üzerinden bakanlık tarihi açıkladı.

Gözler Milli Eğitim Bakanlığı'na çevrildi. 7 Ekim 2017 tarihinde Milli Eğiitim Bakanlığı ehliyet sınavını gerçekleştirdi, sınavdan sonra Milli Eğitim Bakanlığı, sonuçlardan önce ehliyet sınav soruları üzerinden açıklama yaptı, sınav sorularının resmi web sitesinde yayımlandığını açıkladı. Sınavda toplam 50 soru soruldu; 23 Trafik, 12 İlk Yardım, 9 Motor ve 6 Trafik Adabı soruları soruldu. Bakanlık, dört yanlışın bir doğruyu götürmediğini, sadece doğru soruların baz alınacağını önceden açıklamıştı. Sınavda başarı alt puanı 70 olarak belirlendi. Buna göre sınava giren aday 50 sorudan 35 soruya cevap verdiği taktirde 70 puan alarak sınavı geçmiş olarak kabul edilecek

Sınav soruları 1. Grup görmek için tıklayınız
Sınav soruları 2. Grup görmek için tıklayınız

Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bakanlığın yayımladığı takvime göre ehliyet sınav sonuçları 19 Ekim 2017 Perşembe günü, bakanlığın resmi web sitesinde açıklanacaktır. Sonuçların açıklanacağı saat üzerinden resmi bir açıklama yapılmadı. MEB, sınav sonuçlarını sabah saatlerinde açıklıyor.

Direksiyon sınavı ne zaman yapılacak?

Sonuçlar açıklandıktan sonra bakanlık direksiyon sınavlarının ilkini 4 ve 5 Kasım'da başlatıyor. 

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gereken hususlar


- Aday sürücü koltuğuna oturmadan önce heyecanını yenmeli ve konstantre içinde olmalıdır.

- Direksiyon sınavına giren aday, kontağı çalıştırmadan önce yapması gerekenler: Koltuk ayarlaması, aynaları ayarlaması, aday manuel vitesli bir arabada sınava girecekse vitesi boşa alması.

- Arabayı çalıştırdıktan sonra adayın yapması gerekenler: Aday kolunu pencere tarafına uzatmamalı, her iki eliyle direksiyona hakim olmalı. Hız sınırlarına göre arabayı kullanmalı (ne çok yavaş, ne çok hızlı). Aday yanındaki hocasıyla ve arkadaki görevlilerle konuşmamalı, soru sorulduğunda gözlerini yoldan ayırmadan cevap vermeli.

- Şerit değiştirmede hızlı hareket etmemeli; ilk önce geçeceği şerite doğru sinyal vermeli ve yan aynalardan o şeriti kontrol etmeli (Görevlilerin en çok dikkat ettiği durum), diğer şerite geçerken direksiyonu hemen çevirmemeli, yavaşça hareket etmeli.

Direksiyon sınavında aday arabanın içinde 30 dakika kalmışsa, sınavı geçmiş demektir. 30 dakikadan önce eğer aday arabadan indirildiyse, sınavı geçersiz olarak görülmektedir.

Direksiyon sınav sonuçları, kurs üzerinden belli olmaktadır.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS