1. Balkan Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: 1. Balkan Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?

1. Balkan Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: 1. Balkan Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?

Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu tarihin en önemli savaşları arasında yer alan Balkan Savaşları tarihin gidişatını değiştiren savaşların başında gelmektedir. Özellikle son dönemlerini yaşayan Osmanlı Devleti 1. Balkan Savaşı'ndan sonra oldukça büyük zarar görmüş ve özellikle Balkan topraklarındaki birçok bölgesini kaybetmiştir.

Birinci Balkan Savaşı'nın Nedenleri Nelerdir?

1.Balkan Savaşı Osmanlı İmparatorluğu açısından oldukça önemli savaşlardan biri olarak karşımıza çıkar. Bağımsızlığını yeni elde etmiş olan Balkan devletleri birleşerek Osmanlı Devleti'ne karşı savaşmayı başlamışlardır. Bu savaş Osmanlı Devleti'nin çok büyük kayıplar verdiği savaşların başında gelmektedir.

Fransız İhtilali ile birlikte neredeyse tüm dünyaya yayılan milliyetçilik akımı Osmanlı Devleti'ni de oldukça olumsuz etkilemiştir. Avrupalı devletler Osmanlı içinde yaşayan azınlıkları kışkırtarak Osmanlı'ya karşı ayaklanmalarına sebep olmuş ve Osmanlı Devleti için bu durum oldukça olumsuz sonuçlanmıştır. Rusya Panslavizm politikası ile Balkan Devletleri üzerinde daha fazla etkili olmuştur. Osmanlı Devleti de eski gücünde olmadığı için burada ki isyanları durduramamıştır. Osmanlı Devleti bu savaşta Bulgaristan Yunanistan Sırbistan ve Karadağ karşı mücadele etmiş ve savaşı kaybetmiştir.

Dünya tarihi için de oldukça önemli olan 1. Balkan Savaşları özellikle Osmanlı Devleti’nin çok büyük kayıplar vermesine sebep olmuştur. Osmanlı Devleti 1. Balkan Savaşı’nda 4 cephede mücadele etmiş ve sonuç olarak başarısız olmuştur. Osmanlı Devleti’nin Balkan Savaşları’nda başarısız olmasının en büyük sebebi ise ordunun kendi içerisindeki alaylı- mektepli çatışması olmuştur. 1. Balkan Savaşı sonucunda Londra Antlaşması imzalanmıştır.

Londra Antlaşması

1.Balkan savaşı sonucunda taraflar arasında imzalanan Londra Antlaşması Osmanlı Devleti için ağır sonuçlar doğuran bir antlaşmadır. 1913 yılında imzalanan Londra Antlaşması 1. Balkan Savaşı'nın sonucunu belirleyen anlaşma olarak karşımıza çıkar. Bu anlaşmaya göre;

- Midye- enez hattının batısında kalan topraklar Edirne ve Kırıkkale Balkan Devletleri'ne bırakılmıştır.

- Ege adalarının geleceği daha sonra görüşmek üzere büyük devletlere bırakılmıştır. - 1. Balkan Savaşı devam ettiği sürede Arnavutluk bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu durumda Arnavutluk Osmanlı Devleti'nden ayrılan son Balkan Devleti olarak karşımıza çıkar.

1.Balkan Savaşı Sonuçları Nelerdir?

1.Balkan Savaşı sonuçları Osmanlı için ağır sonuçlar olmuştur.

- Osmanlı Devleti bu savaşla birlikte Ege adalarındaki hakimiyetini de kaybetmiştir.

- Bulgaristan büyük topraklara sahip olmuş, sınırları Ege Denizi’ne kadar uzanmıştır.

- Osmanlı devleti içerisinde Babıali baskını gerçekleştirilerek İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleri Osmanlı yönetimini ele geçirmişlerdir.

- Balkan Türkleri Balkanlarda azınlık durumuna düşmüş ve bu durum günümüze kadar devam edecek olan azınlık sorunu ortaya çıkarmıştır.

- Balkan Savaşları’ndan sonraki bu senelerde Balkanlar'dan Anadolu'ya büyük göçler yaşanmıştır. Bu durum Anadolu'da ekonomik ve toplumsal sorunların meydana gelmesine sebep olmuştur.

1. Balkan Savaşı Kimler Arasında Yapıldı?

1.Balkan Savaşı Rusya’nın Panslavizm politikasının ve Avrupalı devletlerin Balkanlarda ki ulusları kışkırtması sonucu ortaya çıkan bir savaştır. Osmanlı Devleti çok uluslu bir devlet olarak çok uzun yıllar Balkanlar'da ve Avrupa'da etkinliğini sürdürmüş olsa da Balkan Savaşları sonucunda özellikle Balkanlarda ki etkisi oldukça fazla azalmıştır. Bu durumda Osmanlı Devleti zor duruma düşmüştür. Balkan devletleri Osmanlı'ya karşı birleşerek Avrupalı devletlerinde kışkırtması sonucu Osmanlı Devleti’ne karşı savaşmıştır.

Balkan Savaşına Katılan Devletler Hangileridir?

Balkan savaşlarında Osmanlı Devleti’ne karşı savaşan devletler;

Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan ve Karadağ’dır. 1. Balkan Savaşı Osmanlı Devleti'nin kendi içindeki tartışmalardan dolayı kaybedilmiş bu savaş sonucunda Bulgaristan en geniş toprakları almıştır. Bu durum diğer Balkan ülkelerini rahatsız etmiş bunun üzerine İkinci Balkan Savaşı gerçekleşmiştir.

Birinci Balkan Savaşı'nın Önemi Nedir?

Panslavizm politikası 1. Balkan Savaşı'nın çıkmasının en büyük nedenidir.

Birinci Balkan Savaşı sonucunda Osmanlı Devleti Balkanlar'da çok büyük toprakları kaybetmiştir.

- İstanbul'da tehdit altına girmiştir
- Balkanlar'dan Osmanlı Devleti'nde büyük göçler yaşanmıştır.
- Bulgaristan; Ege Denizi'ne kadar uzanmıştır.
- Bodrum İkinci Balkan Savaşı'nın sebebi olmuştur.
- Osmanlı Devleti’nin kendi içinde çözemediği ordu ile ilgili Alaylı- Mektepli tartışması bu savaşın kaybedilmesine sebep olmuştur. Bu durum Osmanlı Devleti için önlemler alınması gerektiğinin en büyük göstergesidir.
- 1. Balkan Savaşı sonrası Balkanlarda en güçlü ve en büyük topraklara Bulgaristan sahip olmuştur. Bu da diğer Balkan Devletleri’nin Bulgaristan’a karşı ittifak oluşturmasına sebep olmuştur.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS