2016 TEOG sonuçları E-Okul sitesinde | MEB sorgu sayfası

2016 TEOG sonuçları E-Okul sitesinde | MEB sorgu sayfası

2016'nın son TEOG sınavının ardından sonuçlar açıklandı, MEB sonuçları E-Okul sitesinde yayınlandı. Sonuçlar açıklandığında öğrenciler siteye girmekte zorlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın sitesinde sorun açıklandıktan sonra kısa sürede düzeldi. Sonuçların ardından sınavda birinci olanlar belli oldu. Nasıl başardıklarını anlattılar. Ve ikinci sınav... Ortak sınavlar ne zaman başlayacak? Hangi saatlerde olacak ve sonuçlar ne zaman belli olacak? Haber içeriğimizde...

TEOG sınav sonuçları 03 Ocak 2016 tarihinde E-Okul sitesinde açıklandıktan sonra öğrenciler ve veliler sonuçların açıklandığı siteye akın etti. Sonuçların açıklanmasından sonra sınavda birinci olanlar Göksu Darcan, Derya Güven ve Simanur Beyaz. Göksu'nun ve Derya'nın en büyük hayali doktor olmak iken, Simanur "Galatasaray Lisesi"nde okumayı çok istiyor. Birincilerin ortak cevabı "düzenli çalışmak" oldu. Tüm aktivitelerden yararlandıklarını söyleyen öğrenciler, tüm gün ders çalışmadıklarını, düzenli ve her gün çalıştıklarını dile getirdiler.


İkinci sınav ne zaman başlıyor?


Sınavlar 26 27 Nisan 2017'de yapılacaktır. Sonuçlar ise Haziran'ın ilk haftası.


Sınav tarihleri aşağıda gözükmektedirTEOG SONUÇLARINI GÖRMEK İÇİN E-OKUL SAYFASI TIKLAYINIZDoğru ve yanlış cevap sorular üzerine önemli açıklama


Milli Eğitim Bakanlığı sınavlarda ÖSYM sistemini kullanmayacak. Öğrencilerin yanlış yaptığı sorular, doğru yaptığı soruları etkilemeyecektir.


Uzmanlardan ailelere önemli uyarılarMilyonlarca öğrenci sınava hazırlandı ve sonuçlar beklendi. Sınav ve sonuçların açıklanma stresi yaşayan aileler çocukları üzerindeki etkiyi, direkt veya dolaylı olarak hissettirmemesi gerekiyor. Bu durum çocuklar üzerinde “olumlu” sonuç değil, “olumsuz” sonuçlara sebep olacak. Sınavda ve sonuçlarda bilgi ve başarısızlıktan çok “motive” daha büyük başarılar elde ettirecek. Öğrenci ders konularında ne kadar başarılı olursa olsun, baskı ve stresten ötürü sınavlarda başarısız olma durumu çok yüksek.SONUÇLARDAN SONRA ANNE VE BABAYA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
Öncelikle şu bilinmesi gerekir: Sınava giren aileler değil, çocuklardır. Çocuklar sınava hazırlanırken, aileler de strese hazırlanıyor. Stres, baskıyı doğuruyor. Baskı ise çocukların derslerde motive olmasını düşürüyor. Aile, çocuğa destek olması gerekir. Stresten ve baskıdan uzak, çocuklara “daha cana yakın”, bir anne veya bir baba gibi değil; bir arkadaş gibi yakınlaşması gerekir.

Programlı ve disiplinli ders çalışma konusunda aileler “programlı çalışmak”tan çok, “disiplinli çalışma” konusu üzerinde daha çok duruyor. Disiplin, çocukların eğitiminde önemli bir rol oynarken, aşırıya kaçan disiplin, çocuklar üzerinde olumsuz etki bırakmasına sebep olabiliyor. “Şu kadar saat ders çalışmazsan dışarı çıkamazsın, bilgisayarda oyun oynayamazsın, cep telefonu ve ipad yasak olur” gibi yasak uygulamalar çocuk üzerinde baskıya ve strese sebep olmaktadır. Çocuklar bu tarz durumlarda ders çalışır gibi gözükse de, aklı ailelerin disiplinli hallerinden ötürü kızgın ve canı sıkkın olur. Bu durumda çocuklar ders çalışır gibi yapar ama o dersten bir şey anlamayabilir. Disiplin dengeli olursa “ödül ve ceza” sisteminde eşitlik olduğu an, çocuğun motive oranı artacaktır.

Sınava girecek olan öğrenci, derslerde yapamadığı sorular olduğunda aile, öğrenciye pozitif yaklaşmalı ve öğrencinin “anlayacağı” şekilde yapamadığı sorulara yardımcı olmalıdır. Aile “kendi yaşına göre değil”, çocuğun yaşıtına göre davranmalıdır. “Bu soruyu sen nasıl yapamazsın, basit soru ama yapamadın, o kadar çalışıyorsun bu soruyu mu yapamadın, sen ders çalışmıyorsun” gibi cümlelerden uzak durmalı, sanki aile o soruyu “kendisi” yapamamış gibi davranmalıdır. Şu gerçek ki: Bu tarz davranışlar, çocukların “özgüveni”ni etkilemektedir. Özgüveninden yoksun olan öğrencinin saatlerce ders çalışması, o dersten başarılı olacağı anlamına gelmemektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS