23 Nisan'da okullar tatil mi, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hangi gün?

23 Nisan'da okullar tatil mi, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hangi gün?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 2019 yılında hangi güne denk geldiği araştırılmaya devam ediyor. Her yıl aynı tarihe yapılan törenlerle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanırken günün anlam ve önemine ilişkin paylaşımlar yapılıyor. Peki, bu yıl 23 Nisan hangi güne denk geliyor?

23 Nisan 2019 yılında salı günü kutlanacak. Ulusal egemenliğin kutlandığı önemli günde yurdun farklı bölgelerinde törenler düzenlenecek. 23 Nisan’ın resmi tatil olması nedeniyle okullarda eğitim olmayacak ancak törenler gerçekleştirilecek.


23 NİSAN’IN TARİHÇESİ


23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.


Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.


Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS