30 Ağustos’ta ne oldu? İşte zaferin 97. yılında 30 Ağustos’un detayları

30 Ağustos’ta ne oldu? İşte zaferin 97. yılında 30 Ağustos’un detayları

30 Ağustos Zafer Bayramı yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor. İşgalci Yunan ordusunun büyük hezimete uğradığı ve çekilme sürecinin başladığı gün her yıl olduğu gibi bu yıl da Zafer Bayramı olarak kutlanıyor. Peki, 30 Ağustos’ta ne oldu? İşte, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın tarihçesi…

Büyük zafer 97 yaşında… İşgalci Yunan ordusunun Türk taarruzu sonrası geri çekilmeye başladığı ve Milli Mücadele’nin zafere döndüğü günün yıl dönümü her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlanıyor. Kutlamaların da etkisiyle birlikte 30 Ağustos Zaferi gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Peki, 30 Ağustos’ta ne oldu? İşte, büyük zaferle ilgili detaylar…

TAARRUZ 26 AĞUSTOS'TA BAŞLADI

26 Ağustos 1922’de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Taarruz, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmıştır. Taarruzun zamanından Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki bir iki yakın mesai arkadaşından başka kimse haberdar olmamıştır.

30 AĞUSTOS MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN

Büyük Taarruz öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden dördüncü defa olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir. 30 Ağustos’ta Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerek basında gerekse halk arasında büyük sevinçle karşılanmış ve orduya ve ordunun Başkomutanına başarılarından dolayı tebrik telgrafları gelmiştir.

İLK KUTLAMA 1924'TE YAPILDI

Zaferden iki yıl sonra 30 Ağustos 1924’te Dumlupınar’da Büyük Zafer’in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da katıldığı bir törenle hem zafer kutlanmış hem de şehitler anılmıştır.

Törende Fevzi Paşa yaptığı konuşmada Büyük Taarruzun bütün aşamalarını anlatmış zaferin önemi konusunda törene katılanlara geniş bilgi vermiştir. Ardından diğer protokol konuşmaları yapılmış ve en son da Gazi Mustafa Kemal Paşa bir konuşma yapmıştır.

Konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Paşa, Büyük Zafer’in Türk milleti için ne anlam taşıdığını ve bundan sonra genç Türkiye

Cumhuriyeti’nin izleyeceği yol ile ilgili görüşlerini anlatmıştır. Törende ayrıca “Meçhul Şehit Anıtı”nın temeli de atılmıştır. Bu törenden iki yıl sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir kanun çıkarılarak 30 Ağustos’un ordunun bayramı olduğu belirlenmiştir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS