Alan Turing kimdir? 50 sterlinlik banknotlarda resmi olacak

Alan Turing kimdir? 50 sterlinlik banknotlarda resmi olacak

Alan Turing’in fotoğrafı bundan böyle 50 sterlinlik banknotların arkasında yer alacak. Karar sonrası ekonomi dünyasını yakından takip edenler “Alan Turing kimdir?” sorusunun cevabını araştırıyor. İşte bilgisayar teknolojisinin kurucusu sayılan ünlü matematikçi Alan Turing ile ilgili merak edilenler…

Alan Turing 23 Haziran 1912’de Londra’da doğdu. Turing’in yeteneği daha altı yaşındayken başladığı okulda öğretmenlerince keşfedildi. 13 yaşındayken döneminin ünlü okullarından, bugün de eğitime devam eden Sherborne School’a yazdırdı ailesi onu. Okulun ilk günü ülkedeki genel grevle çakışınca 90 kilometrelik yolu bisikletiyle gitti. İşte öğrenmeye bu kadar meraklı bir çocuktan söz ediyoruz. Bu okulda muhtemelen “ilk aşkı” olan Christopher Morcom ile tanıştı. Morcom’un kısa bir süre sonra hayatını kaybetmesinin Turing üzerinde derin izler bıraktığı muhakkak ancak filmde anlatıldığı gibi Enigma’yı kırmak için yarattığı makineye onun ismini vermedi.

Sonrasında eğitimine Cambridge Üniversitesi’nde devam etti. Genç yaşına rağmen başarabildikleriyle onur dereceleri aldı. Buradaki çalışmaları sayesinde bugünkü bilgisayarın babası unvanına kavuştu. 1936-1938 yılları arasında çalışmalarına Princeton Üniversitesi’nde devam etti. Burada kriptoloji çalışmalarına ağırlık verdi. Bir yıl sonra Cambridge’e döndüğünde Hükümet Kod ve Şifreleme Okulu’nda gizli görevle çalışmaya başladı.

İşte kahraman ilan edilmesini sağlayan, uğruna kitaplar yazılıp filmler yapılan tarihi bir figür olması da buraya denk gelir. Buckinghamshire’daki Bletchley Park isimli bu merkezde kendisi gibi bilim insanları ve üstün zekalılarla Almanya ve müttefiklerinin gizli haberleşmelerini deşifre etmek için çalıştılar. Kırılamaz denen Enigma şifreleme makinesini de burada çözdü.

Alan Turing, 8 Haziran 1954’te temizlikçisi onu Manchester'deki evinde ölü buldu. Bir gün önce, yatağının kenarında bıraktığı yarı-yenmiş zehirli elmayı yiyerek öldüğü açıklandı. Elmanın kendisi nedense hiçbir zehir testine tabi tutulmadı. Ölüm sebebinin zehirlenme olması iddiasına rağmen naaşına post-mortem yapılmadı. Hala ölümünün ardında suikast düzenlenmiş olması kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor. Turing'in elma ısırarak hayatına son vermesi ise ölümünün ardından çok büyük bir dünya markasına ilham kaynağı oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS