Anneler Günü ne zaman, 2019 yılında hangi güne denk geliyor?

Anneler Günü ne zaman, 2019 yılında hangi güne denk geliyor?

Anneler Günü 2019 yılında da her yıl olduğu gibi kutlanmaya devam edecek. Her yıl mayıs ayının ikinci pazarında kutlanan Anneler Günü bu yıl Ramazan ayı içerisine denk gelecek. Peki, Anneler Günü hediyeleri ile kutlamaların yapılacağı bu özel gün bu yıl ne zamana denk geliyor?

Anneler Günü tarihi 2019 yılında annelerine sürpriz hazırlamak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanan anlamlı gün bu yıl 12 Mayıs 2019 Pazar gününe denk geliyor. Yani Ramazan ayının yedinci günü Anneler Günü kutlanmış olacak.


ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ


Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.


ANNELER GÜNÜ MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…


Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.


ANNELER GÜNÜ HEDİYELERİ İÇİN TIKLAYINIZ…


Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS