Aşure orucu ne zaman tutulur? Muharrem orucu ne zaman bitiyor?

Aşure orucu ne zaman tutulur? Muharrem orucu ne zaman bitiyor?

Aşure gününün yaklaşmasıyla birlikte “Aşure orucu ne zaman tutulur?” ve “Muharrem orucu ne zaman bitiyor?” soruları sık sık sorulmaya başlandı. Peki, Muharrem orucu ne zaman bitiyor? Aşure orucu ne zaman tutulmaya başlayacak? İşte merak edilen detaylar…

Aşure günü oruç tutulmasına İslam dünyasında büyük önem veriliyor. Sevgili peygamberimizin hadislerinde bugün de oruç tutulmasıyla ilgili birçok tavsiye bulunmaktadır.


Yine Hadis-i Şeriflere göre sadece Aşure gününde oruç tutmak ise doğru görülmemiştir. Yani, bir öncesi veya sonrasında da oruç tutmak veya üç gün üst üste oruç tutmak tavsiye edilmiş, yalnızca Aşure günü oruç tutmak ise doğru bulunmamıştır.


AŞURE ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?


Aşure günü bilindiği üzere Muharrem Ayı’nın 10. günüdür. Aşure orucunun ise 9 – 10 Muharrem olarak iki gün,  10 – 11 Muharrem olarak 2 gün veya 9 – 10 – 11 Muharrem olarak 3 gün tutulması tavsiye edilmiştir.


Bu yıl ise 9 Muharrem 8 Eylül Pazar günü, 10 Muharrem 9 Eylül Pazartesi günü ve 11 Muharrem ise 10 Eylül Salı günü idrak edilecektir.


MUHARREM ORUCU NE ZAMAN BİTECEK?


Matem orucu veya 12 İmam orucu olarak da bilinen Muharrem Orucu Muharrem Ayı’nın birinci günü başlar ve 12 gün sürer Bilindiği üzere bu yıl Muharrem Ayı 31 Ağustos günü başlamıştı. Muharrem Ayı’nın 12. günü ise bu yıl 11 Eylül tarihine denk gelmektedir. Yani Muharrem orucu bu yıl 11 Eylül günü sona erecektir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS