2020 Babalar Günü hangi gün, bu yıl ne zaman kutlanacak?

2020 Babalar Günü hangi gün, bu yıl ne zaman kutlanacak?

Babalar Günü 2020 Haziran ayı içerisinde idrak edilecek özel günler arasında bulunuyor. Bu özel günde babalarına sürpriz hazırlamak isteyen kişiler planlarını şimdiden yapmaya başladı. Peki, Babalar Günü ne zaman, Haziran ayının kaçında?

Babalar Günü tarihi 2020 yılında da her yıl olduğu gibi Haziran ayı içerisinde idrak edilecek. Hediyeler ve mesajlarla kutlanacak olan gün bu kez koronavirüs gölgesinde olmayacak. Geçtiğimiz günlerde Ramazan Bayramı ve Anneler Günü covid-19 gölgesinde kutlanmıştı. Peki, 2020 yılında bu özel gün ayın kaçına denk gelecek?

2020 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Her sene Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan Babalar Günü 2020 yılında 21 Haziran’a denk gelecek. Yani bu yıl 21 Haziran 2020 Pazar günü Babalar Günü olarak kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS