Balık avı yasağı ne zaman kalkacak, sezon hangi tarihte açılacak?

Balık avı yasağı ne zaman kalkacak, sezon hangi tarihte açılacak?

Balık sezonu için gün sayan balıkçılar önümüzdeki günlerde “Vira Bismillah” diyerek sezonun ilk avına çıkacaklar. Her yıl belirli tarihler arasında balıkların üremesi ve yağlanması için av yasaklanıyor. Peki, balık avı yasağı ne zaman kalkacak?

Balık avı yasağının kalkmasıyla birlikte yüzlerce tekne av için harekete geçecek. Balık sezonunun başlamasının ardından denize açılacak olan balıkçılar ilk avlarla birlikte geri dönecek. Balık durumuna göre fiyatlarda düşüş beklenirken detaylar ilerleyen günlerde netleşecek.


Denizlerde 15 Nisan'da başlayan av yasağı, 1 Eylül'de sona erecek.


BALIK AVI İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR


Batı Karadeniz'in önemli limanlarından olan Düzce'nin Akçakoca ilçesinde yeni sezona tekne ve ağlarını onararak hazırlanan gırgır ve trol balıkçıları, "Vira Bismillah" demek için 1 Eylül'ü bekliyor.


Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl orta seviyede bir sezon geçirdiklerini söyledi.


Karadeniz'de yeni sezon için gözlem yaptıklarını aktaran Karakaş, "Hazırlıkların sonuna doğru geldik. Ağlarımızı ve teknelerimizi hazırladık. Bu sene palamut zayıf gibi görünüyor. Hava şartları kötü gidiyor. Aşırı rüzgar var. Düzgün bir havada denizde ne olduğunu tam tespit edemedik. Barbun balığında ise bir yoğunluk var. İstavrit, mezgit ve hamside yoğunluk var gibi görünüyor." diye konuştu.


Karakaş, 1 Eylül'de yeni sezonun başlayacağını dile getirerek, "Balıkçılarımızın yüzde 90'ı ağ ve tekne tamirlerini tamamladı. Sezon bugün başlasa denize inebilecek kadar hazırız. Sezonu umutla bekliyoruz." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS