Barista nedir? Ne iş yapar?

Barista nedir? Ne iş yapar?

Kahve kültürünün Türkiye'de son zamanlarda artmasından dolayı barista mesleği oluşmaya başladı. Peki, barista nedir, ne iş yapar? İşte uzmanlardan açıklamalar.

Barista, espresso bazlı kahve içecekleri hazırlayan ve genellikle servis yapan bir kişidir. Barista terimi, teknik olarak espresso hazırlama konusunda profesyonel olarak eğitilmiş birine atıfta bulunsa da , latte ve kapuçino gibi espresso çekimleri ve espresso içecekleri yapma konusunda yüksek düzeyde uzmanlığa sahip bir kimseyi tanımlamak için de kullanılabilir .

Kelimenin kökeni nereden geliyor?

Barista kelimesi İtalya’da, kahve ve espresso içecekler dahil, alkollü ve alkolsüz içecekler sunan bir "barmen" anlamına geliyor . İtalyanca terimi tekil olduğunda cinsiyetten bağımsızdır.

Çalışma alanları nasıl?

Barista uzmanının işleri basit gibi görünse de, ticari espresso makinelerini kullanmak zordur. Bazıları manueldir ve muazzam beceri, eğitim ve her kahve partisinin nüansına, günün hava koşullarına, içicinin tercihlerine ve diğer faktörlere uyum sağlama yeteneği gerektirir. Diğer makineler "tam otomatiktir", tam çekirdeklerin yüklenmesinden ve bir düğmeye basılmasından daha fazlasını gerektirmez. Barista ustaları daha detaylı makinalar çalıştığı için espresso çekimleri hazırlamanın karmaşık adımlarını öğrenmeleri gerekir.

Espresso yapmanın ötesinde, baristas da genellikle köpüklü, köpüklü ve buharlı sütü çok çeşitli espresso bazlı içecekler yapmak ve Fransız pres kahve, kahve dökmek ve kahve içmek gibi hazırlamak için köpürüyor. Eşit oranda yoğun buharda pişmiş süt espresso ile yapılan Cortado gibi içecekler ile eşit kısımlarda buharda pişirilmiş ve dokulu süt ve espresso gibi düz beyaz bir içecek arasındaki farkları bilmek bir barista'nın işidir.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS