ajanda

Bayram öncesi "fitre ne kadar" sorusu yanıt buldu! Peki, fitre kimlere verilmeli?

  1. Ajanda

Bayram öncesi "fitre ne kadar" sorusu yanıt buldu! Peki, fitre kimlere verilmeli?

Bayram öncesi "fitre ne kadar" sorusu yanıt buldu! Peki, fitre kimlere verilmeli?

2017 fitre fiyatları ile ilgili beklenen açıklama Diyanet İşleri'nden gelirken kuruma bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu eski üyesi Mustafa Saim Yeprem fitrenin kimlere verilmesi gerektiğini belirtti. Geçen yıla oranla 1 TL artış gösteren fıtır sadakası Türkiye'de yaşayan bir kişinin günlük doyum miktarının hesaplanmasının ardından duyuruldu. Peki, fitre miktarı bu yıl kaç TL olacak?

"Fitre ne kadar?" sorusunun yanıtlanmasının ardından Ramazan ayı içerisinde ibadet görevini yerine getirmek isteyen kişiler fitrenin kimlere verilebileceğini araştırmaya başladı. Buna göre zorunlu nedenlerle oruç tutamayan kişiler bu yıl günlük 16 TL olarak fıtır sadakasını verebilecek.

Sadakanın geçtiğimiz yıla oranla 1 TL artış göstererek 16 TL'ye yükseldiği duyurulurken Diyanet'in yaptığı açıklamanın ardından fidye ücreti olarak da bilinen ücretin ne zaman verilmesi gerektiği de merak konusu oldu.


Zekat ve fitre hayır kurumlarına verilebilir mi?

FITIR SADAKASI KİMLERE VERİLMELİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu eski Üyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (İAÜ- TARMER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem CNN Türk’e özel yaptığı açıklamada fıtır sadakasının hayır kurumlarına da verilebileceğini ifade etti. Kur’an’da yer alan ayete göre hayır kurumlarının da bu ücreti zekat için ayrılmış olan kısımlardan kullanması gerektiğini belirten Yeprem, bu kuruluşların çok çeşitli faaliyetlerinin olduğunu hatırlattı. Öte yandan önce ailesel ardından da bölgesel yakınlığın dikkate alınması gerektiği belirtildi. Fitre akrabalara ve aileye farklı hanelerde yaşaması halinde verilebilirken aynı hane içerisinde yaşayan akrabalara verilmesi ise uygun görülmüyor.

FİTRE NE ZAMAN VERİLMELİ?

Ramazan Bayramı’ndan bir gün önce veya 30 günlük süreç içerisinde verilebilecek olan sadakanın tüm Müslümanlar tarafından en geç bayramın birinci günü verilmesi gerektiğini dile getiren Yeprem, sürecin geciktirilmemesi tavsiyesinde bulundu.

İşte önceki yıllarda uygulanan fıtır sadakası fiyatları;

2014: 10 TL

2015: 11,50 TL

2016: 15 TL

2017: 16 TL

 

60 saniyede günün özeti

{$ nextTitle $}

ilgili haberler

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Description $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS