Cezeri kimdir? Uçan arabanın ismi verilen Cezeri nedir, ne demek?

Cezeri kimdir? Uçan arabanın ismi verilen Cezeri nedir, ne demek?

Cezeri kimdir? Uçan arabanın ismi verilen Cezeri nedir, ne demek?

Türkiye’nin ilk uçan arabasına Cezeri isminin verilmesinin ardından “Cezeri kimdir?” sorusunun yanıtı merak konusu olmuştu. Mucit ve mühendis olan Cezeri’nin sibernetiğin ilk adımlarını attığı kabul ediliyor. Peki, Cezeri nedir, uçan arabaya ismi verilen Cezeri ne demek?

Cezeri ismi sibernetik, mucitlik ve mühendisliğin tarihiyle yakından ilgilenen kişilerin tanıdığı ve bildiği bir isim olarak ifade edilebilir. Döneminde oldukça önemli çalışmalar yaparak robotik sistem için fikirler veren Cezeri su makinesi, kandil saati, saz çalan robot, abdest otomatı ve mey dolum otomatı gibi ürünlerin üretimine katkı sağlamıştı.

CEZERİ KİMDİR?

Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezerî 1136 ve 1206 yılları arasında bugünkü Şırnak Cizre’de yaşamış bir mucit ve mühendis olarak biliniyor. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen El Cezeri'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı olduğu düşünülür.

1136 yılında Cizre'nin Tor mahallesinde doğmuştur. Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ve matrix ustası bilim insanı El-Cezeri 1206'te Cizre'de öldü. Lakabını yaşadığı şehirden alan El Cezeri, öğrenimini Camia Medresesi'nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaştı ve pek çok ilke ve buluşa imza attı.

Batı yazınında M.Ö. 300 yıllarında Yunan matematikçi Archytas tarafından buharla çalışan bir güvercin yapılmış olduğu belirtilse de, robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, Cezeri'ye aittir. Bir çalışmaya göre El-Cezeri bir zanaatkâr geleneğinin parçasıydı ve bu nedenle bir mucitten daha çok, cihazların teknolojisinden ziyade işçiliğine ilgi duyan, pratik bir mühendisdi ve makineleri genellikle teorik hesaplama yerine deneme yanılma yoluyla ortaya çıkardı. Otto Mayr'a göre kitapların tarzı modern anlamda "kendin yap" kitaplarına benziyor.

Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim insanı olan Cezeri'nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır.