Devr-i sabık nedir? İşte, devr-i sabıkla ilgili detaylar…

Devr-i sabık nedir? İşte, devr-i sabıkla ilgili detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Büyükşehir Belediyesi Başkanları ile yaptığı toplantıda kullandığı “devr-i sabık” ifadesi, günün en çok araştırılanları arasında yer alıyor. Peki, devr-i sabık nedir? İşte, devri sabık ile ilgili detaylar…

Devr-i sabık kelimesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Büyükşehir Belediyesi Başkanları ile yaptığı toplantıda kullanıldı. Erdoğan’ın konuşması sonrası devr-i sabık kelimesinin anlamı merakla araştırılıyor.


İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması:


Hepimizin bulunduğumuzun yerler polemik siyaseti değil, eser siyaseti üretme makamlarıdır. Çalışmadan, çabalamadan, eser vermeden yapılan siyaset, şehirlerimize ve insanlarımıza vakit kaybettirmekten, ülkemizin enerjisini heba etmekten öte bir işe yaramaz. Belediye başkanlarının görevi, devri sabık peşinde koşmak değil, şehirlerine en güzel, kalıcı, verimli hizmetleri getirmek için çalışmaktır.


DEVR-İ SABIK NEDİR?


Göre gelenlerin kendisinden önceki dönemde görev yapanları potansiyel suçlu gibi görmesi ve buna göre davranmasına Türk siyasi jargonunda devr-i sabık yaratmak denmektedir. Bu kavram etkin olarak 2. Meşrutiyet sonrası Türk siyasi hayatına girmiştir.

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS