DGS tercihleri ne zaman ÖSYM AİS sayfasında başlıyor?

  1. Ajanda
DGS tercihleri ne zaman ÖSYM AİS sayfasında başlıyor?
DGS tercihleri ne zaman ÖSYM AİS sayfasında başlıyor?

ÖSYM'nin AİS sayfasında, 2017 DGS konusunda bekleyiş devam ediyor. DGS'nin önlisans tercihleri ne zaman başlayacak? 6 Eylül'de sonuçlar açıklandıktan sonra sınav merkezi, başvuruları AİS sayfasında yapacakken, kurum başvuru esnasında tablolara dair uyarılarda bulundu. Eğitim uzmanları ise üniversite başvurularında tablo 1 ve tablo 2'in öneminden bahsetti. Dikkat edilmesi gerekenler haber içeriğimizde yer alıyor.

Sınava giren, 2017 DGS tercih başvuru üzerinden önlisans mezunlarının heyecanlı bekleyişi devam ediyor. DGS tercihleri sınav merkezinin AİS sayfasında yapılacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 23 Temmuz 2017 tarihinde Dikey Geçiş Sınavı’nı gerçekleştirdi, 45 gün sonra, 6 Eylül tarihinde sınav sonuçlarını açıkladı. Sınava meslek yüksek okulları ile açık öğretin önlisans mezunları girdi. Dört yıllık üniversite programlarına geçiş yapmak için sınava girenler, sınav merkezinden tercih başvurularının başlamasını bekliyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, başvuruları 12 Eylül (bugün) başlatabilir.

Başvuru sayfasına gitmek için tıklayınız

Sınav merkezi, sınava verilerini açıkladı. Buna göre sınava başvuran aday sayısı, 355 bin 645 kişi. Sınava giren aday sayısı ise 325 bin 525 kişi oldu. Sınava girmeyen kişi sayısı 30 bin 120 olarak belirlendi. Sınavı geçersiz olan kişi sayısı ise: 85. Sayısal ve sözel bölümlerde ortalama net ise dikkat çekti. Sayısalda ortalama 7,5 net gözükürken, sözel bölümünde 23 net.

Üniversite Eğitim Koordinatörü Nazik Kösegil’in başvurulara dair önemli açıklamaları

Üniversite Eğitim Koordinatörü Nazik Kösegil, önlisans mezunlarının başvuru yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğine dair önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklama…

Tercih başvuruları: Tablo 1 ve Tablo 2 uyarıları


Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınav başvurularını başlattığı zamanda tercih kılavuzunu yayımlayacak. Önlisans mezunları aldıkları puan üzerinden tercih kılavuzu içerisinde yer alan bölümlere göre başvuru yapacak. Sınav merkezi öncelikle önlisans mezunlarının Tablo 2’yi incelemeleri gerektiğini duyurdu. Kurum, Tablo 2’de önlisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği” açıklamasında bulundu. Aday bunların haricinde kendi alanı dışında başvuru yaptığında sınav merkezi tarafından başvurusu geçersiz olacak.

Tablo 2 incelendikten sonra en çok dikkat edilen konu Tablo 1 olacak. Tablo 1’de üniversitelerin istediği koşul ve açıklamalar bulunmaktadır. Koşul ve açıklamalara bakılmaksızın başvuru yapıldığında aday şartları yerine getiremiyorsa, başvurusu kabul edilmeyecek.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS