E-Ticarette gümrük vergisi değişti | 30 Euro’nun üstüne vergi olacak

  1. Ajanda
E-Ticarette gümrük vergisi değişti | 30 Euro’nun üstüne vergi olacak

Gümrük vergisi ile ilgili yapılan düzenlemenin ardından E-Ticarette satılan ürünlere yeni vergiler gelecek. Önceki dönemlerde 70 Euro'nun üstü gümrük vergisine tabii tutulurken yapılan yeni düzenleme ile bu sınır daha aşağıya çekildi. Yabancı ülkelerin vergi oranları ile yapılan karşılaştırma ve haksız rekabetin değerlendirilmesi sonucunda bu kararın alındığı dile getirildi."Haksız rekabete neden oluyor"
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gelen şikayetlerin artmasının ardından haksız rekabet ile ilgili incelemelerde bulunan bakanlık talepleri haklı bularak internet üzerinde yapılan alışverişlerdeki vergi oranında değişikliğe gitti.
Bakan Tüfenkci açıkladı
TOBB Konferans Salonu’nda konuşma yapan Bakan Tüfenkci, E-Ticaret’in önünün çok açık olduğunu dile getirdi. Bu alandaki temellerin doğru bir şekilde atılması gerektiğini ifade eden Tüfenkci bakanlık olarak Türkiye’nin bu konuda mesafe kat edeceğine inandıklarını belirtti.
Bundan önceki dönemlerde yurt dışından alınan ürünlerde sadece 75 euronun üzerindeki siparişlerden vergi alındığı bilgisi aktarılırken yapılan değişikliğin ardından 30 euronun üzerindeki ürünlere de vergi yolu açıldığı ifade edildi.
Türkiye’de yer alan firmaların yurt dışına sattıkları ürünlerde alınan vergi oranları ile yurt dışından Türkiye’ye gelen ürünler arasında alınan vergilerin kıyaslandığını söyleyen bakan oranın farklılıklar gösterdiğini söyledi.
E-Ticaret'te alınan vergiler Avrupa ülkelerinde 22,5 euro'nun üstüne uygulanırken bu oran önümüzdeki günlerden itibaren Türkiye’de 30 euro olarak değiştirilecek.
Kararın Bakanlar Kurulu’ndan çıktığını söyleyen Tüfenkci önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanacağını belirtti.
Yeni uygulama karşısında yurt dışından Türkiye’ye ürün satan firmaların fiyatlarında değişiklikler yapılması bekleniyor.
Uzmanlara göre yeni düzenleme Türk firmalarından çok yabancı firmaları etkileyecek.
Sürekli büyümeye devam eden E-Ticaret piyasasında 2015 yılında 2 trilyon dolara yakın ciro yapılmıştı.
10 / 11
E-Ticarette gümrük vergisi değişti | 30 Euro’nun üstüne vergi olacak
Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Giyimx adlı E-Ticaret sitesinin sahibi Tezcan Topal da kullanıcılara uyarılarda bulundu.
"İndirimli ve ucuz alışveriş siteleri ararken paranızdan olmayın"
Özellikle son yıllarda bazı şirketlerin serbest piyasayla Türkiye'ye ürün sokması da beraberinde birtakım sorunları getirdi. Arama motorlarında yapılan araştırmalara göre kullanıcılar sipariş ettiği ürünleri ya gümrüğe takılıyor, ya da ürünler çok geç zamanda ellerine ulaşıyor. Öte yandan 2017 yılıyla birlikte Gümrükler Genel Müdürlüğü'nde ticari olmayan fakat 30 Euroyu geçen ürünlerden de vergi alınmaya başladı. Yani yurt dışı alışveriş limiti 2017'de değişti demek mümkün. 30 Dolara/Euroya kadar gümrükten geçiyor ancak Gümrükler Genel Müdürlüğü'nde verilere göre ülkeler ve kargo ağırlıkları da göz önünde olmalı. Siparişinizin AB ülkesi veya Çin olması da tüm bu vergileri değiştiriyor. Eğer ithalat yapabilen bir şirket değilseniz bu ürünlerin Türkiye'de satışının yapıldığı firmalardan yapmanız size daha ucuza gelecek denilebilir.
11 / 11
E-Ticarette gümrük vergisi değişti | 30 Euro’nun üstüne vergi olacak
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS